Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Skoczów

103. rocznica bitwy pod Skoczowem

Bitwa pod Skoczowem jest ważnym momentem w historii Skoczowa, ale była przede wszystkim niezwykle istotna dla losów Śląska Cieszyńskiego. W tym roku obchodzimy jej 103. rocznicę. Bitwa rozegrała się w dniach 28-30 stycznia 1919 r. Jej bohaterowie dzielnie walczyli z wojskami czeskimi, które zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczby przeważały nad Polakami broniącymi linii Wisły.

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, wiceprzewodnicząca rady Monika Szyndler, sekretarz gminy Magdalena Fober, radna Maria Sobik, przedstawicielki Szkoły Podstawowej nr 3 w Skoczowie oraz dyrektorzy gminnych jednostek, w piątkowe przedpołudnie, 28 stycznia, upamiętnili bohaterów bitwy, odwiedzając związane z nią miejsca pamięci.

Wiązanki kwiatów zostały złożone pod pomnikiem „Naszym Bohaterom” oraz na cmentarzu katolickim i ewangelickim – na zbiorowych mogiłach żołnierzy poległych w bitwie. Tam dołączyli również księża – proboszcz parafii ewangelickiej Alfred Borski i proboszcz parafii katolickiej Witold Grzomba – którzy skierowali kilka słów do zebranych i odmówili wspólną modlitwę.

Rocznica była również okazją do wspomnienia ważnej postaci – bryg. Franciszka Ksawerego Latinika, dowódcy frontu – poprzez złożenie kwiatów pod tablicą pamięci, znajdującej się na budynku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Skoczowie (dawnej siedzibie dowódcy). Na koniec udano się pod pamiątkową tablicę, umiejscowioną na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. G. Morcinka w Skoczowie. Tutaj do składających wiązanki dołączyła dyrektor szkoły Ludmiła Lewandowska wraz z nauczycielami i uczniami „jedynki”. W murach szkoły w 1919 r. mieściło się dowództwo frontu śląskiego, a także szpital polowy. To tam zakończyło się życie rannych w walce obrońców polskiego śląska.

źródło: ox.pl
dodał: red
Skoczów - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: