Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Dzień języka ojczystego w ZSGH w Wiśle – wokół Juliana Ochorowicza – wizjonera, który wyprzedził swoją epokę

Tegoroczny Dzień Języka Ojczystego poświęcony był postaci Juliana Ochorowicza – człowieka niezwykłego, wszechstronnego o bardzo szerokim wachlarzu zainteresowań. Ten nietuzinkowy polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta, fotografik i teoretyk pozytywizmu uchodzi za najwybitniejszą postać świata naukowego przełomu XIX i XX wieku. Dla nas jest także tym, który przyczynił się do rozwoju Wisły jako miejscowości wypoczynkowej. To Julian Ochorowicz - wraz z ks. bp. Bursche, Bogumiłem Hoffem, współtworzył Towarzystwo Miłośników Wisły oraz przyczynił się do stworzenia pierwszej polskiej organizacji turystycznej na Śląsku Cieszyńskim – Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskid” z siedzibą w Cieszynie.

W tym kontekście stało się oczywiste, że uczniowie ZSGH w Wiśle powinni szerzej poznać osobę Juliana Ochorowicza. A mogą zrobić to praktycznie – zwiedzając Muzeum Realizmu Magicznego „OCHOROWICZÓWKA” w Wiśle. W ten oto sposób młodzież odwiedziła to niezwykłe muzeum i pozyskała informacje do polonistycznego projektu.

26 września 2023 roku w ZSGH miało miejsce spotkanie z panią dr Renatą Czyż, która w wykładzie „W gościnie u Juliana Ochorowicza. Literaci w Wiśle na przełomie XIX i XX wieku” przedstawiła młodzieży efekt swoich zainteresowań badawczych podsumowanych w ramach projektu Edukacja dla Społeczeństwa.

Wszystkie działania zmierzały ku temu, aby uczniowie poznali życie i działalność Juliana Ochorowicza i wybrany aspekt szerokich zainteresowań badawczych filozofa przedstawili w formie liberackiego, hipertekstowego lub multimedialnego projektu. Prace uczniów przerosły wszelkie nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy bardzo wysublimowane estetycznie i semantycznie dzieła, które złożyły się na wystawę: Julian Ochorowicz
w liberackim ujęciu
. W sali Ochorowicz – multimedialnie nie tylko widzieliśmy prezentacje, blogi i strony internetowe, stworzone przez uczniów ZSGH, ale także mogliśmy zagrać w ciekawą grę planszową: „Julian Ochorowicz – zostań polskim da Vinci”.

21 lutego 2024 roku w Dniu Języka Ojczystego uroczyście podsumowaliśmy tegoroczne działania z zaproszonymi gośćmi – panem dr. Sebastianem Chachołkiem – kustoszem Muzeum Realizmu Magicznego w Wiśle oraz panem Piotrem Chlebusem-Jancarczykiem – starszym bibliotekarzem Publicznej Biblioteki w Skoczowie. Pan Chachołek w inspirującym wykładzie nakreślił postać Juliana Ochorowicza jako wybitnego uczonego. Ową fantasmagoryczną biografię wynalazcy telefonu połączył z pejzażami wiślańskimi, które przemierzał uczony. Z kolei pan Chlebus-Jancarczyk wcielił się w postać Juliana Ochorowicza i – w pełni blasku dziewiętnastowiecznego stroju -  odczytywał fragmenty powieści biograficznej o teoretyku pozytywizmu.

W niezwykłym klimacie wystawy o Ochorowiczu zostały wyróżnione najlepsze projekty uczniów: Melanii Pilch (2T) i Jonasza Pilcha (4G); Krzysztofa Cieślara (4H) i Kacpra Konieczko(4T). Wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez pana Sebastiana Chachołka.

Natomiast laureaci konkursów polonistycznych otrzymali z rąk pani dyrektor Kornelii Zubek dyplomy oraz nagrody. Zwyciężczynią Szkolnego konkursu ortograficznego "O złote pióro dyrektora ZSGH" została Beata Kukuczka z klasy 1G, na drugim miejscu uplasowała się Klaudia Wrzask (4H), a trzecie miejsce zdobyła Marta Madej (2H). W Szkolnym Konkursie Gwarowym uczestniczyło dziesięć zespołów. Miejsce pierwsze zajęli uczniowie z klasy 4G: Jonasz Pilch, Kacper Siemionek, Dominik Suszka. Na miejscu drugim sklasyfikowano drużynę z klasy 2G w składzie: Antoni Matuszny, Paulina Sikora, Paulina Puszyńska, a na trzecim miejscu ex equo - Roksana Dawidowicz, Wiktoria Krężelok (1 T), Maja Zięba, Klaudia Chraścina, Diana Samowędziuk (2 T).

Zwieńczeniem Dnia Języka Ojczystego był muffinkowy bankiet, aby w 174. rocznicę urodzin Juliana Ochorowicza (ur. 23 lutego 1850 roku) wspomnieć nietuzinkową postać uczonego, filozofa i teoretyka pozytywizmu.

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia kolejnej edycji polonistycznego święta w ZSGH – zwłaszcza Radzie Rodziców, która wsparła tegoroczne obchody.

Prace młodzieży są obecnie dostępne w Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle, gdzie będzie można je podziwiać do 5 kwietnia.

Xymena Borowiak

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: