Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Skoczów

Dzień otwarty w nowym budynku przedszkola na ul. Południowej

W gminie Skoczów działa 9 przedszkoli publicznych, zapewniających miejsce dla 885 wychowanków oraz 4 placówki niepubliczne, do których uczęszcza 238 dzieci.

Choć to w sumie ponad 1000 miejsc trzeba mieć na względzie, że liczba ta obejmuje dzieci przedszkolne w każdej grupie wiekowej, a liczba nowych miejsc dla dzieci 3 letnich w przedszkolach publicznych to niestety zaledwie ok. 150 z ponad 885 miejsc.  – wylicza zastępca burmistrza Skoczowa, Andrzej Bubnicki - Tymczasem, za wyjątkiem ostatnich statystyk nadszarpniętych czasem epidemii, corocznie w Skoczowie rodzi się między 260 a 300 dzieci. Do tego dochodzą zameldowania rodzin przeprowadzających się do Skoczowa spoza gminy, których ilość w ostatnich latach to około 480 osób rocznie. Każdego roku nadajemy około 100 numerów dla nowo wybudowanych budynków mieszkalnych, a w samym 2021 r. na terenie Skoczowa wydano aż 90 pozwoleń na budowę kolejnych budynków mieszkalnych. W tej sytuacji, choćby w samym w przedszkolu nr 3, z uwagi na brak miejsc, co roku zmuszeni jesteśmy odmawiać przyjęcia ok. 35 dzieci. Ciesząc się rodzącą się modą na Skoczów, chcemy jednocześnie być przygotowani na pomoc rodzicom w zaopiekowaniu się dziećmi poprzez gotowość do przyjmowania dzieci do przedszkoli.

Dlatego za kwotę ponad 4,5 mln złotych powstał nowy budynek Przedszkola Publicznego nr 3 w Skoczowie. Z tej kwoty, aż 4 mln zł to dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Za te środki, w Skoczowie przy ul. Południowej 6a powstał kolejny piękny obiekt dla dzieci – nowy, dodatkowy, trzyoddziałowy budynek przedszkolny. Nowy obiekt pozwoli na zapewnienie opieki kolejnym 75 dzieciom.

PRZEDSZKOLE NOWOCZESNE, JAK NIGDY DOTĄD

Planując budowę i wyposażenie wyznaczyliśmy sobie jasny cel: nowoczesne wyposażenie ukierunkowane na udzielanie kompleksowego wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – mówi zastępca burmistrza Skoczowa, Andrzej Bubnicki.

Co wyróżnia nowe przedszkole?

 • W przedszkolu są 3 obszerne, jasne sale edukacyjne, każda o powierzchni 85 m2.
  • Sale są tematyczne – sala „Ziemia” dla 5-6 latków, „Powietrze” dla 4-5 latków i „Woda” dla 3-4 latków. Sale są wyposażone w nowoczesne, dopasowane kolorystycznie i tematycznie mebelki z elementami sensorycznymi.
  • Przedszkole jest w pełni klimatyzowane oraz wyposażone w nowoczesny system wentylacji mechanicznej. W każdej sali jest możliwość indywidualnego sterowania klimatyzacją.
  • W każdej sali dominuje tematycznie inna atrakcja w postaci zestawu zabawowego o różnych funkcjach edukacyjnych i ruchowych.
  • Każda sala wyposażona w nowoczesne monitory interaktywne 75’-86’, laptop z dostępem do Internetu.
  • W każdej sali edukacyjnej jedna ściana jest w pełni przeszklona, z szybami o funkcji samoprzyciemnienia i antyrefleksu co zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeni.
  • Z każdej sali wyjście bezpośrednio do ogrodu przedszkolnego.
  • Ogród przedszkolny wyposażony w 2 piaskownice, bujaczki, karuzelę oraz zestaw zabawowy.
  • Budynek parterowy dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (miejsce parkingowe, pochylnia prowadząca do wejścia głównego, toaleta dla niepełnosprawnych).
  • Nowy parking zapewnia 20 miejsc postojowych oraz 1 miejsce dla niepełnosprawnych oraz wygodną drogę do zawracania i bezpiecznego wyjazdu.

W nowym przedszkolu mamy aż 3 sale służące do zajęć terapeutycznych:
 • Sala integracji sensorycznej (wyposażona w stelaż wolnostojący do montowania różnego rodzaju podwiesi służących do rehabilitacji ruchowej, piłki, wałki i inne elementy do rehabilitacji oraz kolorową ściankę wspinaczkową z motywem miasta, ścieżkę sensoryczną i wiele pomocy terapeutycznych i edukacyjnych).
• Sala doświadczania świata tzw. „biała sala”, której bazą są białe elementy (siedziska, pufy, podesty) oraz lustra, co umożliwia terapię światłem, dodatkowo wyposażona w projektor do wyświetlania motywów, kulę lustrzaną, konsolę ścienną z pasmami led, kolumnę wodną, która ma możliwość zmiany kolorów, ścianki sensoryczne. W salce jest nawet możliwość zastosowania aromaterapii w trakcie sesji terapeutycznej dzięki dyfuzorowi zapachów (naturalne olejki eteryczne).
• Salka terapeutyczna służąca do zajęć logopedycznych lub spotkań z pegadogiem / psychologiem, wyposażona w kącik relaksacyjny i duże lustro.

WKRÓTCE RUSZA REKRUTACJA

Od 12 grudnia br planujemy rozpocząć rekrutację dzieci. Zachęcamy do śledzenia strony www.skoczów.pl oraz gminnego fanpage’a na Facebooku. Pojawią się tam linki do pobrania formularzy rekrutacyjnych .

 

 

źródło: ox.pl
dodał: NG
Skoczów - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: