Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Skoczów

Halo! Halo! Tutaj ptasie radio!

Prace nad wystawą w Centrum Edukacji Ekologicznej idą pełną parą, dlatego możemy uchylić już rąbka tajemnicy i zaprezentować niektóre ze znajdujących się w nim atrakcji. Wystawa w skoczowskim CEE to 9 sal o nowoczesnym i multimedialnym wyposażeniu, a jej szeroka tematyka dotyka wielu zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych. Będzie w przystępny i atrakcyjny sposób przekazywać zwiedzającym informacje o przyrodzie (nie tylko) lokalnej. Liczymy na to, że spotka się ona z zainteresowaniem miłośników przyrody w każdym wieku. Kto wie, może odwiedzenie naszego centrum spowoduje wzrost liczby osób doceniających piękno przyrody?

Przybliżymy pierwszą z sal – salę „Ptaki”, na którą składa się kilka stanowisk. Pierwsze z nich – Ptasie Radio – umożliwia zapoznanie się z głosami charakterystycznymi dla kilku wybranych gatunków ptaków, które możemy spotkać na terenie gminy Skoczów. Warto dobrze się wsłuchać i spróbować je zapamiętać, a podczas spacerów spróbować rozpoznać je po ich śpiewie, które wydają kiedy pozostają niewidoczne dla oczu, schowane w koronach drzew. Na ścianach znajduje się kilka ekranów dotykowych. Jeden z nich jest poświęcony ptasim migracjom, a pozostałe prezentują symulacje widzenia świata przez różne gatunki ptaków, w porównaniu z widzeniem ludzkim. W jaki sposób wiedzą one, kiedy i dokąd mają lecieć? Kiedy pojawiają się w naszych stronach, a kiedy je opuszczają? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie zwiedzając wystawę. W rogu sali stoi również model pnia drzewa. Po zajrzeniu do jego dziupli można podziwiać proces wylęgania się piskląt. Z kolei na jej środku znajdują się czatownie fotograficzne, dzięki którym na chwilę możemy poczuć się jak prawdziwi fotografowie dzikiej przyrody. Zerkając przez wizjer aparatu fotograficznego, zobaczymy zdjęcia rzadkich gatunków ptaków, które można spotkać na terenie gminy Skoczów.

Za ekspozycję odpowiedzialna jest firma o imponującym dorobku, stojąca m.in. za multimedialną trasą turystyczną w Kopalni Soli w Bochni czy wystawami w Muzeum Śląskim. Ma ona też na koncie liczne wystawy poświęcone przyrodzie, w tym tę w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego – najbardziej popularnego wśród turystów parku narodowego w Polsce. Jesteśmy przekonani, że skoczowskie CEE również będzie prezentowało najwyższy poziom. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, będzie można już niebawem przekonać się o tym na własne oczy!

 

źródło: ox.pl
dodał: red
Skoczów - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: