Informacja dla osób sprawujących pieczę zastępczą o świadczeniu wychowawczym (500+) od 1 stycznia 2022 roku
- Od dnia 1 stycznia 2022r organem właściwym do przyjmowania wniosków, prowadzenia postępowań, przyznawania oraz obsługi programu rządowego dotyczącego przyznania świadczenia wychowawczego (500+) jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dodatek wychowawczy na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej zostaje zastąpiony przez świadczenie wychowawcze (500+).
Od 1 stycznia 2022 r. uprawnione osoby do pobierania świadczenia wychowawczego tj. m.in. rodzice naturalni, rodzice adopcyjni i rodzice zastępczy, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych czy dyrektorzy domów pomocy społecznej dla dzieci wnioski o świadczenie wychowawcze mogą złożyć do ZUS tylko elektronicznie, np. przez PUE ZUS.
- Decyzje, na mocy których zostało przyznane prawo do dodatku wychowawczego lub dodatku do zryczałtowanej kwoty, o których mowa w art. 80 ust. 1a oraz art. 113a Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. (…) tracą moc z dniem końcowej daty obowiązywania decyzji, jednak nie później niż do dnia 31 maja 2022 r.
Oznacza to, iż tylko w tym okresie PCPR wypłacał będzie świadczenia przyznane na mocy wydanych w roku 2021 decyzji administracyjnych rodzinie zastępczej lub dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, ale nie dłużej niż do dnia 31maja 2022 r.
- Jeśli termin przyznania dodatku wychowawczego określony w decyzji wydanej przez PCPR upływa przed 31 maja 2022 r. lub dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej
po 1 stycznia 2022 r. rodzina zastępcza składa wniosek (o symbolu SW-O) w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (za okres świadczeniowy, który trwa do 31 maja 2022 r.). Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej składa do ZUS wniosek o symbolu SW-D.
Od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o świadczenie wychowawcze na wszystkie dzieci umieszczone w pieczy zastępczej na kolejny okres świadczeniowy
tj. od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
- Do wniosku o przyznanie świadczenia rodzina zastępcza/ dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej załącza zaświadczenie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które potwierdza umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.
- Świadczenie wychowawcze będzie przekazywane w formie bezgotówkowej na wskazany przez osobę uprawnioną rachunek bankowy.
- Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole.
Powyższą informację przygotowano na podstawie komunikatu dostępnego na stronie ZUS
Zgodnie z informacją ZUS w sprawie świadczenia wychowawczego można otrzymać pomoc:
w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres:cot@zus.pl oraz we wszystkich placówkach ZUS i podczas e-wizyty w ZUS.
Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński