Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Jacek Proszyk - Powiatowym Laureatem Srebrnej Cieszynianki za rok 2022!

Zarząd Powiatu Cieszyńskiego, Uchwałą nr 1229/ZP/VI/2022 z dnia 22 września 2022 r. w sprawie przyznania powiatowego "Lauru Srebrnej Cieszynianki" w roku 2022 przyznał Laur Srebrnej Cieszynianki Jackowi Proszykowi.

Jacek Proszyk - to polski historyk, religioznawca oraz działacz społeczny. Urodził się 7 maja 1973 r. w Szamotułach koło Poznania. Od 3 roku życia mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Wychowywał się w Skoczowie, mieszkał także w Jaworzu. Obecnie zawodowo jest związany z Grodźcem Śląskim.

W 2000 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie otrzymał tytuł magistra. W 2010 r. przebywał na stypendium na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a w 2012 r. doktoryzował się w dziedzinie nauk humanistycznych, dyscyplina religioznawstwo, na podstawie pracy dotyczącej historii i kultury Żydów na Śląsku Cieszyńskim.

Do tej pory pracował m.in. w szkołach i uczelniach, prywatnych przedsiębiorstwach oraz w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Ściśle współpracuje z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Obecnie pełni funkcję prezesa Fundacji „Ustronianka”, która prowadzi prace remontowe w Zespole Zamkowo – Parkowym w Grodźcu Śląskim. Jest także kustoszem w grodzieckim Muzeum Zamkowym.

Jego zainteresowania skupiają się głównie wokół filozofii religii oraz historii Śląska. Z tym pierwszym związana jest współpraca od 1998 r. z Gminą Wyznaniowo Żydowską w Bielsku – Białej. Opiekuje się tamtejszą biblioteką i archiwum, które obejmowały swoim zasięgiem badawczym powiat cieszyński.

W ostatnich 30 latach opracował dokumentację konserwatorską prawie 10 tys. nagrobków na cmentarzach w południowej Polsce, w tym wykonał inwentaryzację na cmentarzach żydowskich w Cieszynie i Skoczowie.

Lata 2000 – 2010 to współpraca z warszawskim biurem United States Holocaust Memorial Museum.

Jego zainteresowania do historii regionu - znalazły swoje odzwierciedlenie w napisanych i wyreżyserowanych dla Teatru Polskiego w Bielsku-Białej przeszło 20 spektaklach odnoszących się do historii Śląska Cieszyńskiego.

Jacek Proszyk jest także wikipedystą, członkiem stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz autorem 9 publikacji książkowych i kilkudziesięciu historycznych artykułów naukowych. Zmierzył się także z legendą o średniowiecznych nagrobkach na starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie i po przeprowadzeniu badań, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w ramach spotkań Szersznikowskich przygotowało i opublikowało film odnoszący się do tego tematu.

Do jego pozostałych osiągnięć można zaliczyć:

  • 1998 r. – otrzymanie odznaki „Za zasługi dla województwa bielskiego” przyznaną przez wojewodę bielskiego;
  • 2016 r. – przyznanie nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów w kategorii działań społecznych Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie;
  • 2008, 2018 r. – nominacja do nagrody IKAR Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

Obecnie jako prezes fundacji Ustronianka i kustosz muzeum zamkowego w Grodźcu przygotowywał koncepcję rewitalizacji i generalnego remontu Zamku w Grodźcu. Jego zaangażowanie i dokładność naukowa pozwoliły zweryfikować dotychczasowe tezy dotyczące historii tego obiektu oraz znaczenie tego miejsca dla historii i dziejów całego Śląska Cieszyńskiego.

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: