Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Skoczów

Kamienica przy Rynku 3 w nowej odsłonie

Jeszcze niedawno kamienica pod adresem Rynek 3 stanowiła wątpliwą wizytówkę centrum Skoczowa. Niszczejący gminny budynek wymagał gruntownego remontu, a przede wszystkim nowego pomysłu. To się udało – obecnie budynek zachwyca swoim wyglądem, ale co najważniejsze zyskał zupełnie nowe funkcje. W sobotę, 25 września symbolicznym przecięciem wstęgi oficjalnie otwarto tzw. kamienicę Rynek 3, a tym samym zainaugurowano działanie zupełnie nowego miejsca na mapie Skoczowa – Centrum Edukacji Ekologicznej.

Kamienica przy Rynku 3 została wybudowana w roku 1867 r. Budynek wznosiła firma budowniczego Widenki. Wcześniej znajdowały się tam trzy drewniane domy z podsieniami, które postanowiono rozebrać w ramach porządkowania śródmieścia po zniszczeniach poniesionych po okupowaniu Skoczowa przez wojska pruskie. Kamienica była na początku siedzibą wielu instytucji i stowarzyszeń działających w Skoczowie. Później znajdowały się tam również lokale mieszkalne. Przez ostatnie kilkanaście lat budynek stał pusty, a jego stan techniczny był fatalny. Gmina wiele razy próbowała go sprzedać – bez skutku. Udało się jednak znaleźć inne rozwiązanie. – Problemem, który istniał w Skoczowie od lat, był brak pomysłu na tą gminną kamienicę. Jeszcze przed rozpoczę­ciem mojej pierwszej kadencji były pomysły, aby sprzedać ten budynek. Początkowo też tak sądziłem, ale przecież sprzedać możemy ten budynek tylko raz i bez gwarancji na szybki remont. Ostatecznie zatem postawiliśmy prio­rytet na poszukiwanie środków zewnętrznych, które umożliwiłyby wyremontowanie tej ka­mienicy. Tak powstał pomysł na Centrum Edu­kacji Ekologicznej – mówi burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Na ten cel udało się pozyskać środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w kwocie 3,7 mln zł. Projekt zyskał nazwę: „Ochrona obszarów nadwodnych poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów przyrodniczych wraz z kampanią informacyjno-edukacyjną w gminie Skoczów”.

W ten sposób mógł rozpocząć się remont kamienicy. Zakres prac zakrojony był na bardzo szeroką skalę. Budynek przeszedł generalny remont od piwnic aż po dach. Wzmocnione zo­stały fundamenty, wymieniono zniszczone czasem stropy budynku, wyposażono go w windę i nowe instalacje. Budynek jest teraz przede wszystkim siedzibą skoczowskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Na dwóch kondygnacjach znajdują się nowoczesne pomieszczenia z multimedialnym wyposażeniem: Sala Ptaki, Powietrze, Flora I, Flora II, Woda, Wiem, co jem, Drzewa, Ryby, Gady i Płazy (na parterze znajduje się również sala warsztatowa). Związane są one z rodzimą fauną i florą. Podczas zajęć w centrum, dzieci będą mogły poznać m.in. charakterystyczne dla tego terenu gatunki zwierząt, roślin oraz codzienne, ekologiczne nawyki. Na drugim piętrze przygotowane zostały biura obsługi klienta m.in. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, do których dostęp jest teraz znacznie ułatwiony. Na ostatnim piętrze znajduje się nowa sala sesyjna, która może również pełnić rolę sali konferencyjnej.

Nie tylko starsze, ale i młode osoby pamiętają, jak jeszcze niedawno wyglądała ta kamienica. Dzisiaj możemy cieszyć się z pięknego, odnowionego budynku, który będzie służył mieszkańcom Skoczowa i gościom. Bardzo się cieszę, że wspólnymi siłami – ze środków urzędu marszałkowskiego oraz rządowego Programu Inwestycji Lokalnych – mogliśmy dofinansować tą inwestycję. Oczywiście jest to też wielka zasługa samorządu – mówił podczas uroczystości wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W tym budynku mieści się obecnie Centrum Edukacji Ekologicznej. Myślę, że wszyscy mieszkańcy Skoczowa, a przede wszystkim młodzież i dzieci, powinny go odwiedzić i poznać naszą przyrodę za pośrednictwem urządzeń, które się tam znajdują. Z pewnością wyniosą stamtąd bogatą wiedzę o tym jak dbać o tą przyrodę, jak ograniczyć produkowanie odpadów, dlaczego warto wymieniać stare kotły na nowe urządzenia grzewcze – mówi burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. – Trzeba podkreślić, że wykonaliśmy gigantyczną pracę, łącznie z powstaniem Parku Leśnego Górny Bór. Przyznam, że były momenty, w których przychodziło zwątpienie. Jednak mamy efekt końcowy i możemy sobie dzisiaj pogratulować obiektu, stanowiącego w tym momencie wizytówkę miasta. Symboliczne przecięcie wstęgi to też początek, ponieważ centrum będzie jeszcze uzupełniane w nowe wyposażenie – podkreśla burmistrz Skoczowa.

Uroczyste otwarcie połączone zostało z Piknikiem Ekologicznym na Rynku, z wieloma atrakcjami: kołem fortuny z nagrodami, rowerami wytwarzającymi prąd, malowaniem eko toreb, ogromnym eko fotelem do robienia zdjęć czy stanowiskami eksperckimi o ekologii. Podczas jego trwania w Centrum Edukacji Ekologicznej, co godzinę ruszały wycieczki po salach centrum.

Realizowany projekt był jednak nie tylko związany z remontem kamienicy i powstaniem Centrum Edukacji Ekologicznej, ale i utworzeniem nowego Parku Leśnego Górny Bór o powierzchni ponad 6 ha. To miejsce w którym najważniejsza jest przyroda. Ścieżki, po których można spacerować, stworzone zostały z naturalnych materiałów. Park jest też domem dla wielu gatunków zwierząt. Znajdują się w nim m.in. budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy czy maleńkie domki przeznaczone dla owadów (głównie dla pszczół samotnic). W parku rozmieszczone zostały tablicy edukacyjne, a także takie atrakcje jak: stacja wiatrowa, zegar słoneczny i ścieżka sensoryczna. Jest tam też miejsce na zorganizowanie lekcji przyrody w plenerze. W sumie koszt przebudowy budynku i powstania parku wyniósł 10 mln zł.

Zapraszamy do kamienicy pod adresem Rynek 3, zarówno do załatwiania spraw w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska, do którego dostęp jest teraz dużo łatwiejszy, jak i do odwiedzin w skoczowskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Więcej informacji na temat zwiedzania centrum można uzyskać pod numerem telefonu: 33 82 800 153.

 

źródło: ox.pl
dodał: red
Skoczów - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: