Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Młodzież o zdrowiu psychicznym

523 uczniów z 31 szkół z Bielska-Białej oraz powiatów - bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego wzięło udział w 11. Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym odbywa się od 2012 roku i skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej organizatorami są miasto Bielsko-Biała oraz powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki. Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady było Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w czasie pandemii – specyfika uzależnień behawioralnych, ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych skutków stałego przebywania w cyfrowej przestrzeni.

Finał 11. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym odbył się 22 listopada w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. Witając jej uczestników zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak podkreślił, jak ważna jest uwaga dorosłych skierowana na dzieci, szczególnie w okresie po pandemii. Przypomniał, że w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży miasto Bielsko-Biała - Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Grupą Kęty i Fundacją Biegniemy z Mają - przygotowało projekt Dbam o siebie, którego pierwszym etapem są działania informacyjno-edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, skierowane do dzieci i młodzieży pod nazwą ZaJaki.pl. 

Z finalistami oraz laureatami olimpiady spotkali się również wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk, wicestarosta bielski Andrzej Kamiński oraz przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej rad powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. 
Pierwszym etapem 11. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym był etap szkolny, który odbył się 30 września br. we wszystkich szkołach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w konkursie. Laureaci etapu szkolnego zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego i 26 października br. wypełniali test wiedzy decydujący o zakwalifikowaniu do etapu regionalnego. Uczniowie - którzy na terenie swoich powiatów zajęli miejsca I, II i III - 22 listopada br. wzięli udział w etapie finałowym, który odbył się w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.
Finałowa rywalizacja była bardzo wyrównana i dopiero dwie dogrywki wyłoniły zwycięzców. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Agnieszka Fołtyn - pracownik naukowy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, koordynator Opieki Środowiskowej w Bielskim Centrum Psychiatrii – Olszówka, konsultant wojewódzkiego z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego; Izabela Dydo-Konior p.o. dyrektora BCP Olszówka, lekarz specjalista z zakresu psychiatrii; Dominika Bąk – psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach-Dziedzicach; Sylwia Piela - psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu, Kewina Bałazy - psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. 

Laureatami XI edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym zostali:
miejsce I – Maja Ozimek z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie,
miejsce II – Natalia Dygowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Bielsku-Białej,
miejsce III – Hanna Jaworska z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie.

Dodatkowo lek. med. Ireneusz Jelonek – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży - ufundował nagrodę za zajęcie IV miejsca dla Zuzanny Kubicy z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Cogito w Żywcu.

W trakcie spotkania w bielskim Ratuszu dyrektor Bielskiego Centrum Psychiatrii - Olszówka Izabela Dydo–Konior wygłosiła wykład Jak rozpoznać depresję?  
Patronat honorowy nad olimpiadą objęli - wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży lek. med. Ireneusz Jelonek. Patronat naukowy nad konkursem sprawowali - rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. ATH dr hab. inż. Jacek Nowakowski oraz dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH dr hab. n. med. Rafał Bobiński.

---

(mat. pras. źródło)

źródło: ox.pl
dodał:
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: