Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Skoczów

W 102. rocznicę bitwy pod Skoczowem

28 stycznia, jak co roku, upamiętniono bohaterów bitwy pod Skoczowem, którzy dzielnie stawili opór i walczyli z najeźdźcą, broniąc linii Wisły. Walki w rejonie Skoczowa toczyły się od 28 do 30 stycznia 1919 roku.

Mimo przewagi liczebnej i próby okrążenia głównych sił polskich pod Skoczowem, bitwa nie została rozstrzygnięta, ale ofensywa czechosłowacka utknęła, co uniemożliwiło opanowanie całego Śląska Cieszyńskiego, a skutkiem nacisków państw Ententy działania zbrojne wstrzymano do czasu podpisania wstępnego porozumienia pomiędzy walczącymi stronami.

Upamiętnienie bitwy pod Skoczowem i jej bohaterów, w 102. rocznicę bitwy, rozpoczęto od wizyty i złożenia kwiatów pod pomnikiem „Naszym Bohaterom” – wzniesionego ku pamięci wszystkich walczących. Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, radny Zdzisław Baranowski, sekretarz gminy Aleksandra Małysz-Pilch oraz przedstawiciele jednostek miejskich – udali się również na cmentarz ewangelicki i katolicki, gdzie w zbiorowych mogiłach pochowano poległych w bitwie żołnierzy. Do składających kwiaty dołączył także ksiądz proboszcz Parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie Witold Grzomba.

źródło: ox.pl
dodał: red
Skoczów - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: