Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

15. Cieszyńska Noc Muzeów za nami!

15. Cieszyńska Noc Muzeów odbyła się pod patronatem Janiny Żagan, Starosty Cieszyńskiego oraz Gabrieli Staszkiewicz, Burmistrz Cieszyna.

Zainaugurowaliśmy Noc Muzeów salwą armatnią, którą tradycyjnie oddało Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, czyli najstarsze cieszyńskie stowarzyszenie, które sięga początkami końca wieku XVIII. Lont armatni w Parku Pokoju podpaliła Pani Janina Żagan, Starosta Cieszyński, życząc wszystkim wielu wrażeń i wspaniałej zabawy.

W tym roku na mapie Cieszyna swoje podwoje otwarło 19 wyjątkowych miejsc, pośród których tymi klasycznymi muzeami było najstarsze działające do dziś publiczne muzeum w granicach Polski, czyli Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Protestantyzmu, Muzeum Drukarstwa, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Muzeum Sióstr Boromeuszek.

Wielkim powodzeniem cieszyło się zwiedzanie Sądu Rejonowego, który wziął udział w Nocy Muzeów po raz pierwszy, podobnie jak replika cieszyńskiego wozu tramwajowego u stóp cieszyńskiego Zamku. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które tej wyjątkowej nocy zapraszały w swoje progi w różnych zakątkach Cieszyna, ale kłaniamy się wszystkim i dziękujemy za tak liczny udział w tym wyjątkowym historycznym przedsięwzięciu!

Ekspozycję Muzeum Śląska Cieszyńskiego odwiedziło w ciągu 5 godzin Nocy Muzeów 2260 osób. Można było wysłuchać prelekcji na temat XVII-wiecznego globusa nieba, cieszyńskiej linii tramwajowej i wojny polsko-czechosłowackiej. Dostępna była wystawa nowych nabytków oraz kolekcji pocztówek ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, wysyłanych z frontów I wojny światowej, jak zawsze prezentowaliśmy biurko napoleońskie i szafę grającą. Zachwycał XIV-wieczny dwór książęcy, czyli spektakularna rekonstrukcja przygotowana przez Chorągiew Księstwa Cieszyńskiego, a po pałacu Larischów niósł się dźwięk harf dzięki dwóm uroczym młodym harfistkom oraz dźwięk fletów dzięki średniowiecznej damie — w tej roli wystąpiła Agnieszka Górecka-Przywara, koordynatorka Cieszyńskiej Nocy Muzeów.

Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wsparli nas pomocą w murach Muzeum Śląska Cieszyńskiego! W szczególności dziękujemy uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego pod opieką Pana Wojciecha Grzebielca oraz drużynie "Jodła" z cieszyńskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. I do zobaczenia za rok!

Irena French

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: