Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

16.12.1981 – PAMIĘTAMY!

W 40 rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” – 16.12.2021 r. odbyła się dziewiąta edycja Biegu Dziewięciu Górników. W biegu wzięło udział ponad 700 uczniów wraz z opiekunami z całego woj. śląskiego, w tym uczniowie II LO im. M. Kopernika w Cieszynie oraz uczniowie klas mundurowych ZS. im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie Uczniowie „Szybina” i „Kopera” reprezentując Powiat Cieszyński, ubrani w koszulki z wizerunkiem poległych górników – Józefa Gizy oraz Józefa Czekalskiego zastrzelonych w czasie pacyfikacji kopalni, swój bieg rozpoczęli przy pomniku poległych górników KWK „Wujek” w Katowicach.

Trasa biegu obejmowała ponadto m.in. park T. Kościuszki oraz Kościół pw. św. Michała Archanioła , a o godz. 10.15 u zbiegu ulic Wincentego Pola i Mikołowskiej uczniowie spotkali się z innymi uczestnikami biegu, skąd całą grupą, pobiegli pod Pomnik Krzyż Górników przy kopalni „Wujek”.

Pacyfikacja KWK „Wujek” w Katowicach była najkrwawszym zdarzeniem w czasie stanu wojennego. Śmierć górników stała się symbolem stanu wojennego i represji podejmowanych przez władze komunistyczne.
Udział uczniów II LO im. M. Kopernika oraz ZS im. Wł. Szybińskiego w uroczystościach odbył się dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Cieszyńskiego.

źródło: ox.pl
dodał:
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: