32. Finał WOŚP za nami – relacja ze Skoczowa
Kwesta 80 wolontariuszy, zarejestrowanych w skoczowskim Sztabie WOŚP trwała od wczesnych godzin porannych. Byli to uczniowie i absolwenci ZSTiO w Skoczowie, uczniowie szkół podstawowych w Skoczowie oraz studenci i osoby dorosłe ze swymi dziećmi. Kwestowano na terenie gminy Skoczów oraz w najbliższych okolicach. Wolontariusze trafili do Brennej, Górek, Simoradza, Dębowca, Drogomyśla, Ochab, Pogórza, Pierśćca.
32. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Skoczowie towarzyszyły różne imprezy, których organizatorami byli: Miejskie Centrum Kultury „Integrator”, Ochotnicza Straż Pożarna w Skoczowie oraz Tradycyjna Zagroda Rolna – Skansen Ochaby.
W samo południe przez miasto przejechał długi sznur pojazdów strażackich i samochodów rajdowych, który zatrzymał się na płycie Targowiska Zawiśle. Tam przez cztery godziny trwał skoczowski MOTO-WOŚP. Na płycie targowiska wśród licznie zgromadzonej publiczności prezentowały się samochody luksusowe i rajdowe. Za wolne datki na rzecz WOŚP, chętni mogli przeżyć emocjonujące chwile podczas przejażdżek na prawym fotelu rajdówek. Mogli wziąć udział w licytacjach „samochodowych gadżetów”, ofiarowanych przez firmy i osoby związane z motoryzacją. Nad wszystkim czuwali miejscowi strażacy z OSP pod przewodnictwem organizatora pana Ryszarda Mitręgi oraz komendanta OSP Skoczów pana Romana Kohuta.
Obok stanowiska MOTO-WOŚP, para uczniów z ZSTiO w Skoczowie Magdalena Bojda i Wojciech Bujok, organizowali akcję RATATUJ w ramach X. Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii i uczyli mieszkańców Skoczowa udzielania pierwszej pomocy oraz rozdawali specjalistyczne maseczki do prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Równolegle z MOTO-WOŚPem w sali MCK „Pod Pegazem”, przy ul. Targowej, w rytmach „Zumby” bawiło się kilkadziesiąt osób. „Wolne datki” z imprezy przekazano na rzecz WOŚP. Zumbowe szaleństwo ogarniała niezastąpiona Anita Trąbała. Organizatorem imprezy był MCK „Integrator” w Skoczowie oraz Zumba Anita Trąbała.
Wolontariusze mogli ogrzać się i posilić w budynku skoczowskiej OSP. Sponsorami poczęstunku byli: Stołówka „Maja” w Skoczowie, Restauracja –Pizzeria „Jadło Grzesia” w Skoczowie, Pizzeria „Verona” w Skoczowie, Piekarnia „Skoczowianka” w Skoczowie, Cukiernia „Bajka” w Skoczowie, Cukiernia „Jan Duś” w Skoczowie i Cukiernia „Wojciech Gembal” w Skoczowie.
Siedzibę Sztabu WOŚP w Skoczowie odwiedziła pani Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, która organizatorom i wolontariuszom pogratulowała zaangażowania oraz zapału w prowadzonej akcji charytatywnej.
Na zakończenie 32. Finału WOŚP o godzinie 20.00 rozbłysło na skoczowskim niebie „Światełko do nieba”, czyli pokaz ogni sztucznych zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator”. Kilkaset osób przybyło na skoczowską Kaplicówkę, aby obejrzeć ten wspaniały świetlny spektakl.
Serdecznie dziękujemy ludziom o dobrych sercach, którzy jak zwykle nie zawiedli i dzięki którym podczas tegorocznego finału zebraliśmy: do puszek, e-skarbonek i na terminal elektroniczny - 147865,27 zł.
Skoczów na nowy rekord.
Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Do zobaczenia za rok.
Beata Grabarczyk – organizator 32.Sztabu Finału WOŚP w Skoczowie i Tatiana Urbańska-Gruca – dyrektor ZSTiO w Skoczowie