Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Czas wręczyć Szerszniki

We wtorek 10 września w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie zostaną wręczone Nagrody Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Jana Szersznika. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00. Tegorocznymi laureatami są Helena Wróbel – poetka ludowa z Cisownicy (w kategorii twórczości artystycznej), Adam Makowicz – pianista jazzowy w kategorii twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury oraz prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz – literaturoznawca (kategorii ochrony kultury).

Wtorkową uroczystość rozpocznie „biały śpiew” w wykonaniu artystek z Brennej, pani Anny Musioł oraz Izabeli Orawskiej. Przywitają one uczestników kilkoma pieśniami ludowymi z terenu Śląska Cieszyńskiego. Po nim starosta Janina Żagan dokona prezentacji nagrodzonych. Na koniec części oficjalnej zaplanowano recital Adam Makowicza. Później przyjdzie czas na rozmowy kuluarowe.

Nagroda Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury im. ks. Leopolda Szersznika jest wręczana od 22 lat przez Zarząd Powiatu Cieszyńskiego, ponieważ ustanowiona została przez Radę Powiatu Cieszyńskiego w 2002 roku. Swojego patrona otrzymała w 2008 roku. W tym roku rozpoczęła się nowa kadencja władz Powiatu Cieszyńskiego, dlatego zgodnie z uchwałą ustanawiającą nagrodę, powołano także Kapitułę Nagrody na 5-letni okres. Tworzą ją: prof. Wiesław Cienciała – muzyk, kompozytor, prof. Tadeusz Sławek – literaturoznawca, tłumacz, Irena Kwaśny – historyk sztuki, wieloletni konserwator zabytków oraz przedstawicielki organizatora nagrody: Beata Macura – członkini Zarządu Powiatu oraz Aneta Legierska-Bujok – przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Dodajmy, że każdy z nagrodzonych otrzyma statuetkę zaprojektowana przez cieszyńską rzeźbiarkę i medalierkę Urszulę Górnicką-Hermę. Pochodzi ona z Pilicy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i jak przyznała, chciała odwdzięczyć się za gościnne przyjęcie na ziemi cieszyńskiej. – Mieszkam w Cieszynie od 1992 roku. Korzeniami wrosłam już w to miasto. Statuetka Szersznika to jest mój wkład w tę ziemię. Czym mogę, tym jej służę – powiedziała artystka. Jak wyjaśniła, główny motyw statuetki – centrum Cieszyna z Wieżą Piastowską, kościołem św. Marii Magdaleny i ratuszem to widok z jej okien. Wir natomiast ma symbolizować to, że patron nagrody, ksiądz Szersznik był człowiekiem czynu, ciągle w ruchu, a dziedzictwo, które po sobie pozostawił, jest kontynuowane przez potomnych.

Statuetka Szersznika nawiązuje – jak dodaje Urszula Górnicka-Herma – do pomnika duchownego, który stanął w Parku Pokoju. Zaprojektowała go wspólnie z Tomaszem Hermą.

Urszula Górnicka-Herma jest autorką statuetki, ale oprócz niej w całym procesie produkcji uczestniczą jeszcze odlewnik i kamieniarz. – Zawsze staramy się to robić z wyprzedzeniem. Tegoroczne statuetki były gotowe już w połowie lipca – wyjaśniła rzeźbiarka.

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: