Więcej uczniów, więcej miejsc, jeszcze bardziej różnorodnie
Placówki w naszym regionie, dla których organem prowadzącym jest Powiat Cieszyński, przygotowały niezwykle bogatą ofertę kształcenia w roku szkolnym 2025/2026.
– W ogólniakach przygotowano aż 25 różnych rozszerzeń. To nie tylko powszechnie znane profile: ogólny, matematyczno-fizyczny, biologiczno-chemiczny czy lingwistyczny, ale także na przykład medyczny, prawno-humanistyczny, ekonomiczno-menedżerski, językowo-turystyczny czy kosmetyczny. Resumując, można powiedzieć, że ta oferta jest kompletna – przekonuje Michał Rajwa, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
Równie bogatą ofertę oferują technika, uczniowie bowiem będą mogli się kształcić aż w 27 zawodach. Mowa m.in. o techniku handlowcu, techniku hotelarstwa, techniku rolniku, techniku organizacji turystyki, techniku fotografii i multimediów, techniku logistki czy techniku geodecie. Szkoły średnie idą z duchem czasu, oferując kształcenie na technika reklamy, fotografii i multimediów, chłodnictwa i klimatyzacji, a nawet odnawialnych źródeł energii. Bardzo aktywne w tym zakresie są także szkoły branżowe. W roku szkolnym 2025/2026 w ich murach będą się kształcić przyszli fryzjerzy, stolarze, cukiernicy, mechatronice oraz magazynierzy-logistycy (w sumie zawodów do wyboru jest 17).
Oferta jest coraz większa i bardziej różnorodna, bo szkoły idą z duchem czasu, a z drugiej strony potencjalnych kandydatów do szkół w Powiecie Cieszyńskim jest więcej niż w roku ubiegłym.
– Każdy znajdzie miejsce, bo przygotowanych jest więcej miejsc niż uczniów, którzy skończą ósmą klasę w całym Powiecie Cieszyńskim. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy uczeń będzie się kształcił dalej w naszych szkołach, ale z drugiej strony zasilą je absolwenci placówek spoza naszego regionu – dodaje Michał Rajwa.
Różnica między rokiem 2024/2025 i 202/2026 jest ogromna. Przed rokiem mury podstawówek w całym Powiecie Cieszyńskim opuściło 999 uczniów, w tym roku będzie to 1792. To efekt dawnej reformy edukacji, w ramach której część uczniów poszła szybciej do szkoły. Za rok ósme klasy w Powiecie Cieszyńskim ma ukończyć jeszcze więcej uczniów, bo 1970.
Dlatego Janina Żagan, starosta cieszyński, ucina wszelkie spekulacje. – Nie planujemy żadnych zmian, reorganizacji systemu oświaty. Z drugiej strony już myślimy o przyszłości, w związku bowiem z coraz mniejszą dzietnością, za ponad dekadę absolwentów podstawówek nie będzie tak dużo, jak w tym i kolejnym roku – przestrzega Janina Żagan.
Dla wszystkich tegorocznych ósmoklasistów oraz ich rodziców Starostwo Powiatowe w Cieszynie proponuje cykl bezpłatnych webinarów. Przygotowała je firma zewnętrzna. Reklamowane są słowami: „Omówimy zasady rekrutacji, harmonogramy oraz przepisy prawa. Pokażemy krok po kroku, jak zarejestrować się w systemie, przejść przez formularz rejestracji, tworzyć listę preferencji, założyć konto, wybrać sposób składania wniosku, podpisywać i składać wnioski oraz śledzić statusy wniosku”. Pierwsze zajęcia pt. „Co należy zrobić, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej? Część 1” odbędą się już 6 maja o godz. 17.00. Webinary będą dostępne na YouTubie.
Całość jest bezpłatna.
