Ekologiczny Erasmus+ w Koperniku
Przypomnijmy, nasza młodzież pojechała do Włoch w kwietniu, a młodzież włoska przyjechała do nas teraz w maju. W ramach podjętej współpracy, cały tydzień upłynął nam na pogłębianiu zagadnień ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i szeroko rozumianej ekologii.
Tydzień ten spędziliśmy na licznych wyjazdach i warsztatach. Pojechaliśmy do Istebnej by tam zgłębiać tajniki Karpackiego Banku Genów oraz hodowli wolierowej głuszców, a tym samym dowiedzieć się na czym polega reintrodukcja tego gatunku w lasach Beskidu Śląskiego oraz jak odbudowuje się populację tego gatunku w Beskidach.
Odwiedziliśmy bardzo nowoczesną ekospalarnię w Krakowie gdzie wyjaśniono nam jak można w sposób bezpieczny dla środowiska utylizować śmieci a zarazem produkować z nich, potrzebną dla dużej aglomeracji miejskiej energię. Zwiedzając Kraków poznawaliśmy również problemy środowiskowe miasta takie jak nadmierna emisja spalin, hałas czy silna antropopresja związana z ruchem turystycznym.
Zapoznaliśmy się z działalnością gospodarstwa pasiecznego Państwa Buchalików w Kostkowicach. Tam wyjaśniono nam bardzo dokładnie jak funkcjonuje pszczela rodzina, jak pozyskuje się produkty takie jak miód, wosk, pyłek czy pierzga. Następnie mogliśmy wziąć udział w warsztatach robienia naturalnych świeczek z wosku pszczelego, co pozwoliło nam rozwinąć skrzydła wyobraźni i kreatywności i oprócz świeczek powstały piękne woskowe figury.
Podczas tego tygodnia mogliśmy również świetnie się zintegrować, lepiej się poznać, podnieść swoje kompetencje językowe, dostrzec liczne różnice kulturowe. Mogliśmy również pokazać naszym kolegom z Włoch nasz piękny region gdyż zwiedzaliśmy Cieszyn, Pszczynę, stare miasto w Krakowie wraz z Wawelem oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także wędrowaliśmy po naszych górach.
Bogaty program oraz świetna organizacja wszystkich zajęć pozwoliła nam wielu rzeczy się nauczyć i dobrze spędzić czas.