Fotograficzne zmagania i sukces uczniów II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie
Aby przypomnieć sylwetkę P.E. Strzeleckiego pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej zorganizowali „Konkurs fotograficzny z okazji Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego". Celem konkursu było pokazanie indywidualnego odkrywania świata i utrwalenie w fotograficznych kadrach wspomnień z podróży. Prywatny aspekt ukazania odkrywanych miejsc był tylko jednym z kryteriów oceny, na następne składały się: oryginalność tytułu oraz pisemne uzasadnienie wyboru zdjęcia.
Uczniowie II liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie podjęli wyzwanie i zdecydowali się na pokazanie tego, co ich zdaniem warte jest uwagi. Jak się okazało była to trafna decyzja młodych odkrywców, ponieważ piękno i uwiecznione w fotografii zjawiska zostały docenione przez grono konkursowego jury. Na cztery nagrodzone prace aż trzy były autorstwa uczniów z cieszyńskiego Kopera. W gronie laureatów znaleźli się: Karol Siedlecki (autor zdjęcia „Hydrostruktury”, opiekun: Ewa Mrowiec), Maja Torbus ("Nie taki pokutnik straszny… ", opiekun Izabela Dormowicz) oraz Piotr Wasiołek („Antyczne piękno Afryki”, opiekun: Ewa Mrowiec). Uzasadnienia wyboru prac konkursowych były dodatkowym atutem, gdyż charakteryzowały się dojrzałością zapatrywania na podjęty temat i wyczuciem artystycznym.
„Noc Bibliotek” co roku odbywająca się pod patronatem Biblioteki Narodowej w Warszawie była dniem, w którym zwycięzcy mogli świętować swój artystyczny sukces. Mottem tej szczególnej nocy było hasło „Absurd nie czytać”. Laureaci mieli okazję uczestniczyć nie tylko w finale konkursu, ale też
zwiedzić bielską siedzibę biblioteki pedagogicznej, poznać nieznane, bo niedostępne na co dzień dla czytelników zakamarki biblioteczne, a także wziąć udział w zagadce, której rozwiązanie było możliwe tylko po odkryciu wszystkich punktów z nią związanych i uzupełnieniu krzyżówki. Uczniowie swoim dokonaniem potwierdzili, że działania artystyczne i te związane z różnorodnymi dziedzinami sztuki są mocną stroną cieszyńskiego Liceum oraz wszystkich tych, którzy tworzą jego społeczność. Cieszy też fakt, że przestrzenią do popularyzacji tej działalności jest także biblioteka szkolna.
Możemy stwierdzić, że rok 2023 zamykamy w naprawdę dobrych nastrojach, bo sukcesy uczniów zawsze przynoszą ogromną radość. Cieszymy się też, że miejsca związane z książką zaliczają się do miejsc twórczych, otwartych na podejmowanie niestandardowych dla nich wyzwań i przyjaznych użytkownikom.
Gratulujemy więc zarówno trójce laureatów konkursu, jak i pracownikom bielskiej biblioteki!
A my – nieubłaganie mijający – rok 2023 możemy uznać za udany!
Opiekunki konkursu: Ewa Mrowiec, Izabela Dormowicz