Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Książę Cieszyński Przemysław Noszak powraca!

Przypomnijmy, w roku 2020 Powiat Cieszyński wydał książkę autorstwa prof. Idziego Panica, znanego i cenionego mediewisty pod tytułem. „Książę Cieszyński Przemysław Noszak Wielki pan małego księstwa”. 

- Jedno z czołowych miejsc w historii Śląska Cieszyńskiego, a wcześniej Księstwa Cieszyńskiego, należy się zasłużonemu piastowskiemu dynaście Przemysławowi Noszakowi. Czas jego życia przypadł na odległą epokę, średniowiecze. Był panem małego księstwa, a mimo to, dzięki swojej aktywności, lojalności i sile charakteru, jako dyplomata wywarł znaczący, a zarazem bardzo pozytywny wpływ na dzieje Europy Środkowej ostatniej ćwierci XIV wieku. Dzięki temu możemy go uznać za najwybitniejszego księcia (obok jego krewniaka, współczesnego mu księcia Władysława zwanego Opolczykiem) wśród Piastów śląskich i dlatego zasługuje na to, by poświęcić mu osobną publikację, mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. - Jest to publikacja niezwykle ważna dla naszej „Małej Ojczyzny” ze względu na tytułowego bohatera, jak również pokazująca życie skupione wokół cesarskiego dworu. Przemysław Noszak, książę cieszyński z rodu Piastów, jest postacią intrygującą, niewątpliwie zasługującą na uwagę z wielu powodów, o których traktuje niniejsza publikacja. Jak przejść drogę od małego księstwa do „wielkiego świata”. Wpływ trendów kulturowych kształtujących się wokół cesarskiego dworu na Księstwo Cieszyńskie. Wiele ciekawych opisów sytuacji i wydarzeń, które miały miejsce w XIV wiecznej Europie. To tylko niektóre wątki przybliżające rzeczywistość epoki z lokalnymi – istotnymi dla nas - odniesieniami, dodaje Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego.

Książkę można zakupić w księgarni Piastowskiej w Cieszynie.

Już niedługo, bo w najbliższy weekend (23-25 lipca 2021 r.) Przemysław Noszak powróci do Cieszyna. Stanie się to dzięki współpracy Browaru Zamkowego w Cieszynie m.in. z Powiatem Cieszyńskim.

Jak będzie wylądowało świętowanie w cieszyńskim grodzie? - Historyczny pochód, spotkanie mieszczan na Wzgórzu Zamkowym, otwarcie wystawy poświęconej historii cieszyńskich rodów, wspólna biesiada, koncerty, pokaz ognia, inscenizacje, zawody, iluzjonista, wylicza Starosta.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Mieczysława Szczurka, Starosty Cieszyńskiego.

 

Plakat do pobrania znajduje się TUTAJ. 

źródło: ox.pl
dodał:
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: