Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Odszedł dr Jerzy Herma – człowiek wielu ról i wielkich spraw

Był człowiekiem, którego trudno było określić jedną definicją. Dyplomata, samorządowiec, menedżer kultury, działacz opozycji antykomunistycznej i społecznik – dr Jerzy Herma przez całe życie działał tam, gdzie potrzebni byli ludzie z wizją, odwagą i energią do zmieniania rzeczywistości. Charyzmatyczny, zaangażowany i niezwykle aktywny, przez dekady współtworzył życie publiczne Śląska Cieszyńskiego, budując mosty między ludźmi, środowiskami i narodami.

Dr Jerzy Herma przez całe życie pozostawał człowiekiem wielu ról i wielu środowisk. Dyplomata, samorządowiec, menedżer kultury, nauczyciel akademicki i działacz opozycji antykomunistycznej – wszędzie, gdzie się pojawiał, wnosił energię, zaangażowanie i umiejętność jednoczenia ludzi wokół wspólnych spraw. Doskonale znany na Śląsku Cieszyńskim oraz w środowiskach polonijnych w Czechach i Ukrainie, przez dekady aktywnie współtworzył życie publiczne, społeczne i kulturalne regionu.
Choć przez lata był aktywnym dyplomatą, najbliżej mu było do cieszyńskiej ziemi. „Ziemia Cieszyńska to moja rodowa kolebka, jak i całej rodziny Hermów, którzy z Kozakowic się wywodzą. Jestem dumny że z takiej wielokulturowej społeczności i regionu pochodzę” - pisał.

Jako radny pierwszej kadencji tworzy samorząd powiatowy w Cieszynie. Szczególnie bliskie były mu tematy związane z kulturą, organizacjami pozarządowymi i współpracą transgraniczną. Ponownie został członkiem Rady Powiatu w 2006 roku i został także wybrany do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego. Jego determinacja i zaangażowanie doprowadziły do utworzenia Wydział Zamiejscowego Wyższej Szkoły Biznesu jako drugiej wyższej uczelni w Cieszynie, co w tamtym czasie stanowiło ogromny prestiż dla całego regionu.

Zaraz po zmianach w 1989 roku został dyrektorem Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”, odgrywając ważną rolę w przemianach życia kulturalnego regionu po 1989 roku. Łącząc bogate doświadczenie zawodowe jako nauczyciel akademicki i wykształcenie ekonomiczne, a także aktywność społeczną, zapisał się w historii jako menedżer kultury, który potrafił łączyć środowiska artystyczne, społeczne i samorządowe, tworząc przestrzeń dla lokalnej tożsamości i aktywności mieszkańców. To on był współtwórcą organizowanego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Na Granicy”, a także współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Cieszynie. Przez lata walczył o wolność. Był działaczem opozycji antykomunistycznej. W czasach PRL angażował się w przemiany demokratyczne, pozostając wierny idei społeczeństwa obywatelskiego także po transformacji ustrojowej.

Jerzy Herma był także jedną z osób zaangażowanych w działania na rzecz otwierania granicy i zacieśniania współpracy polsko-czeskiej na Śląsku Cieszyńskim. Szczególnie dbał o jako działacz Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, a także pełniąc funkcję Konsula Generalnego RP w Ostrawie. Symboliczne usunięcie szlabanów granicznych na Moście Przyjaźni w Cieszynie w grudniu 2007 roku było zwieńczeniem idei, którym poświęcił wiele lat swojej działalności – budowania relacji ponad granicami i współtworzenia otwartego i wolnego pogranicza.

Dialog, współpraca i rozwój regionalny - towarzyszyły mu na każdym etapie tak zawodowej drogi, jak i działalności publicznej.

Żegnamy człowieka, który zapisał się w historii Śląska Cieszyńskiego.
Rodzinie, Bliskim oraz wszystkim, których dotknęła ta strata, składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Janina Żagan Starosta Cieszyńska wraz z członkami Zarządu Powiatu
Stanisław Kubicius Przewodniczący Rady Powiatu wraz z radnymi.

 

********
Ostatnie Pożegnanie śp. Jerzego Hermy odbędzie się 15 maja o godz. 15.00 w parafii Najświętszego Imienia Maryi Panny w Cieszynie-Bobrku.

 

źródło: ox.pl
dodał:
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: