Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Skoczów

Pamiętając o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca od 10 lat. W preambule ustawy przyjętej w tej sprawie czy­tamy: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomuni­stycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzucone­mu siłą reżimowi komunistycznemu”. Inicjatorem ustanowienia Na­rodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był ś.p. Prezydent Lech Kaczyński, który przedłożył prezydencki projekt ustawy w tej sprawie w lutym 2010 r. – około półtora miesiąca przed tragedią smoleńską.

W Skoczowie co roku upamiętniamy ten dzień uroczystym zło­żeniem kwiatów przy obelisku w Kiczycach, gdzie wspominamy tragiczne wydarzenia, które nastąpiły w 1946 r. Doszło wówczas do ataku grup MO i UB na partyzantów oraz na gajowego Józefa Majko z rodziną, który użyczył im noclegu. 8 lipca 1946 roku Oddział “Wędrowca” Narodowej Organizacji Wojskowej zatrzymał się w kiczyckiej gajówce, gdzie następnie został ostrzelany przez siły UB i MO. W starciu zginęło sześciu członków oddziału, zaś Józef Majko, wraz z całą rodziną, trafił do więzienia UB w Cieszynie. Tam gajowy został bestialsko zamordowany, zaś samą gajówkę splądrowano i podpalono. Pozostały tylko fragmenty studni, które są widoczne do dnia dzisiejszego .

Obelisk w Kiczycach jest pierwszym w powiecie cieszyńskim tego typu obiektem, który upamiętnia tragedię Żołnierzy Wyklętych. Został oficjalnie odsłonięty 15 października 2016 roku, aby nie zapomnieć o tragicznych wydarzeniach z 1946 roku. To miejsce corocznych spotkań podczas Na­rodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2019 roku obok obelisku stanęła tablica historyczna opisująca atak grup MO i UB na partyzantów i gajowego Józefa Majko. Było to możliwe dzięki świadectwu córki gajowego Heleny Kuś, która jako dziecko była naocznym świadkiem tych tragicznych wydarzeń. Na tablicy przedstawiono również reprodukcję zabudowania, które podczas akcji zostały doszczętnie spalone. Reprodukcja akwareli autorstwa Iwony Korus została namalowana jedynie na podstawie wspomnień Heleny Kuś, która pomimo upływu lat, doskonale pamięta, jak wyglądała gajówka. Na obelisku, oprócz opisu przebiegu wydarzeń, znajduje się cytat słów Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo!”.

By nie zapomnieć o tej historii, która jest także symbolem wielu innych, podobnych tragedii Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin, co roku w tym miejscu odbywa się spotkanie mieszkańców Kiczyc, przedsta­wicieli urzędu, jednostek miejskich oraz szkół. Choć w tym roku było skromniejsze niż w poprzednich latach – znaczy tyle samo. Podczas krótkiej uroczystości symboliczne wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, przewodniczący Rady Miej­skiej Skoczowa Rajmund Dedio, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Monika Szyndler, radny i sołtys Ki­czyc Franciszek Pomper, a także przedstawiciele straży miejskiej, Miej­skiego Zarządu Oświaty w Skoczowie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Skoczowie i Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiczycach.

źródło: ox.pl
dodał: red
Skoczów - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: