Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Ponad dwumilionowe inwestycje Szpitala Śląskiego w Cieszynie – nowe ambulanse, instalacja tlenowa i nowoczesny aparat RTG

W trosce o komfort mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz wielu tysięcy turystów odwiedzających Beskid Śląski, Szpital Śląski w Cieszynie zakupił dwa specjalne samochody sanitarne. Ambulanse typu B marki Ford Transit wzbogacą zasoby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Centrum Zdrowia Psychicznego. Nowoczesne pojazdy przeznaczone do transportu, podstawowego leczenia i monitorowania chorych, zastąpią wyeksploatowane karetki, które odejdą na zasłużoną emeryturę. To nie koniec zmian w Szpitalu Śląskim. Dzięki dotacji w wysokości blisko 1,3 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka rozbudowała i zmodernizowała także instalację tlenową oraz zakupiła wysokiej klasy cyfrowy aparat RTG.

Szpital Śląski w Cieszynie konsekwentnie realizuje plany rozwojowe i wdraża nowe projekty. Wszystko to z myślą o świadczeniu najwyższej jakości usług medycznych mieszkańcom powiatu cieszyńskiego oraz odwiedzającym tłumnie Beskid Śląski turystom. Jedną z ostatnich inwestycji placówki jest zakup dwóch ambulansów typu B marki Ford Transit na łączną kwotę 868 959,72 zł, które przeznaczone są do obsługi pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Centrum Zdrowia Psychicznego. 

Ambulanse są niezbędne do zapewnienia bezpiecznego transportu Pacjentów między szpitalami, a także do i z miejsca zamieszkania, jeśli wymaga tego ich stan zdrowia. Dzięki nowoczesnym pojazdom będzie się to odbywało w komfortowych warunkach, w asyście sanitariuszy i lekarzy naszego szpitala, zgodnie z najwyższymi standardami opieki. Dodatkowo wpłynie to także na skrócenie czasu usługi, ze względu na stałą dostępność samochodów w naszej placówce. Serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe w kwocie 300 000 zł dla Starostwa Powiatowego w Cieszynie, dzięki któremu mogliśmy sfinalizować zakup.  – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zgodnie z kontraktem NFZ Szpital jest zobowiązany do zapewnienia Pacjentom transportu pomiędzy placówkami medycznymi – na badania lub terapię oraz odwożenia tych, których stan zdrowia tego wymaga, ze szpitala do domu, bądź z domu do placówki. 300 tys. zł, czyli ponad 1/3 całej inwestycji to kwota przekazana przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Powiat cieszyński liczy prawie 180 tys. mieszkańców, dlatego tak ważne jest, by wszyscy potrzebujący mieli dostęp do najwyższej jakości usług medycznych. Nowe ambulanse zastąpią wyeksploatowane karetki z kilkusettysięcznymi przebiegami. To nowoczesne, wyposażone w specjalistyczny sprzęt pojazdy, które umożliwią szybki transport pacjentów w asyście lekarza Szpitala Śląskiego do innej placówki np. o wyższym stopniu referencyjności. Takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy komfortu i skuteczności leczenia w cieszyńskim szpitalu. – mówi Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Nowa instalacja tlenowa i wysokiej klasy aparat RTG

Ambulanse to nie jedyna zrealizowana ostatnio inwestycja Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Na przełomie marca i kwietnia placówka uzyskała dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości blisko 1,3 mln z przeznaczeniem na sfinansowanie rozbudowy i modernizacji instalacji tlenowej w związku
z COVID-19 oraz zakup w tym celu niezbędnego sprzętu.

Ostatnie dwa lata funkcjonowania naszego Szpitala to czas intensywnego rozwoju i wdrażania kluczowych inwestycji oraz inicjatyw z myślą o Pacjentach. Nowa siedziba CZP w przebudowanym Pawilonie IV, czy doposażanie szpitalnych oddziałów w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. cyfrowy aparat RTG, to ważniejsze zamierzenia, jakie udało nam się zrealizować. Nie możemy zapomnieć także o modernizacji instalacji tlenowej, która była szczególnie istotna w przypadku bezpieczeństwa chorych wymagających tlenoterapii w sposób bierny oraz za pomocą wysokospecjalistycznych urządzeń, takich jak urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem lub respirator – wskazuje Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno - Gospodarczych Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Podczas pandemii wielu pacjentów z COVID-19 musiało być poddawanych tlenoterapii, stąd zapotrzebowanie na tlen wyraźnie wzrosło. Dotychczasowy zbiornik z tlenem o pojemności 11 ton musiał być wówczas uzupełniany co 4-5 dni, a dzienne zużycie tlenu wynosiło nawet ok. 1,8 tony. Co więcej, z powodu zwiększonego użycia tlenu, działanie parownicy było także mocno obciążone.

W przypadku gwałtownego wzrostu liczby pacjentów wymagających tlenoterapii, w każdej chwili mogło nastąpić przeciążenie całej instalacji tlenowej — pacjenci w takiej sytuacji nie mogą czekać. W celu zapewnienia im bezpieczeństwa kluczowa była rozbudowa dotychczasowej instalacji tlenowej, która objęła również dzierżawę zbiornika tlenu o pojemności 11 tys. litrów wraz z parownicą oraz liczne prace budowlane i instalacyjne. Placówka podjęła starania o uzyskanie dofinansowania tej ważnej inwestycji bez obciążania budżetu powiatu cieszyńskiego, jak i samego szpitala. Łączna kwota dotacji pozwoliła na pełne pokrycie kosztów. W ramach dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Szpital Śląski zrealizował także zakup wysokiej klasy sprzętu medycznego. Wyeksploatowany aparat RTG został zastąpiony zupełnie nowym, w pełni cyfrowym, kostno-płucnym Calypso F. Dokonano także niezbędnych prac instalacyjnych i specjalistycznych testów koniecznych do uruchomienia, odbioru i prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: