Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Prace w góreckim Spichlerzu szybko postępują!

Powiat Cieszyński aktualnie prowadzi największą inwestycję, jest to adaptacja starego, dworskiego spichlerza przy ruinach Dworu Kossaków w Górkach Wielkich.

- Prace są prowadzone w celu utworzenia wielkiej powiatowej instytucji kultury, której głównym zadaniem będzie pełnienie funkcji centrum życia kulturalnego całego regionu Śląska Cieszyńskiego, ze szczególnym naciskiem na twórczość, postać oraz etos Zofii Kossak, mówi Janina Żagan Starosta Cieszyńskiktóra niedawno po raz kolejny odwiedziła plac budowy w Górkach Wielkich. -  Firma, która prowadzi tę inwestycję, jest wręcz idealna, wokół spichlerza panuje ład i porządekZnakomicie prowadzona jest ta inwestycja, kontynuuje Janina Żagan. - Już teraz wygląda to imponująco. Na chwilę obecną wydaje się, że prace w obiekcie zostaną ukończone w terminie. Ciekawostką jest piękne, zabytkowe sklepienie znajdujące się na parterze obiektu, którego wykonanie było bardzo skomplikowane, zostało ono odtworzone ze starych cegieł i uzupełnione nowymi. Pracownicy firmy to ludzie, którzy wiedzą, co robią i co ważne – robią to porządnie, kontynuuje Starostka.

- Użytkownicy Spichlerza będą mieli do dyspozycji dużą salę konferencyjną, mniejsze salki z przeznaczeniem np. na spotkania czy rozmaite szkolenia. Powstanie również część historyczna, z ekspozycją ukazującą jak to dawniej było. Dodatkowo w obiekcie znajdzie się miejsce na część gastronomiczną, z przeznaczeniem do obsługi różnych wydarzeń. Ponadto, ponieważ tam jest ponad hektar gruntu, mamy zamiar postawić zadaszenie (wiatę), gdzie będą odbywały się plenerowe imprezy. Stworzymy doskonałe miejsce na wielkie koncerty, których głównym organizatorem będzie Powiat Cieszyński, informuje Mieczysław Szczurek, Wicestarosta Cieszyński.

Łączny koszt tej inwestycji to jest około 15 milionów zł, z czego sama część budowlana będzie kosztowała prawie 11 milionów 400 tysięcy złWarto dodać, że Powiat przygotowuje się do zadaszenia znajdujących się w Górkach ruin Dworu Kossaków i remontu Domku Ogrodnika – Muzeum Zofii Kossak. Na ich zabezpieczenie pozyskaliśmy pieniądze z Polskiego Ładu, dodaje Wicestarosta.

Planuje się oddanie obiektu do użytku w połowie 2025 r.

źródło: ox.pl
dodał:
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: