Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Przedwakcyjne Spotkanie Szersznikowskie

Muzeum Śląska Cieszyńskiego serdecznie zaprasza na ostatnie przedwakacyjne Spotkanie Szersznikowskie w roku 2024. Jego tematem będzie tragedia żywocicka – największa jednorazowa zbrodnia niemiecka na Śląsku Cieszyńskim w czasie II wojny światowej.

Do wydarzeń w zaolziańskich Żywocicach doszło 6 sierpnia 1944 r. Okupanci w odwecie za przeprowadzoną w nocy z 4/5 sierpnia akcję polskich partyzantów, w czasie której zginęła trójka funkcjonariuszy Gestapo, zamordowali wówczas 36 mężczyzn zamieszkujących Żywocice oraz okoliczne wsie, 16 kolejnych osób aresztowano i w większości zesłano do obozów koncentracyjnych. Represje ciągnęły się przez kolejne miesiące i dotknęły dziesiątki mieszkańców wielu miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Prelegenci: Karin Lednická, czeska pisarka i tłumaczka, autorka książki „Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie”, za którą otrzymała nagrodę „Český bestseller” w kategorii „literatura popularnonaukowa” w roku 2022; autorka słynnej trylogii „Šikmý kostel", za pierwszą część której otrzymała główną nagrodę w konkursie „Český bestseller” w roku 2020, oraz Wojciech Święs, cieszyński historyk, doktorant Uniwersytetu Ostrawskiego, redaktor „Pamiętnika Cieszyńskiego” i „Kalendarza Cieszyńskiego”, kierujący Działem Fotografii w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, autor wielu artykułów i wystaw represji okresu II wojny światowej.

UWAGA: prelekcja w języku czeskim (w większości)

Spotkanie jest częścią zadania „Śląskie Lidice. Osiemdziesiąta rocznica tragedii żywocickiej”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą.

Wstęp wolny!

__________________

Środa, 26 czerwca 2024 r. Godz. 17:00 Czas trwania: 1,5 godziny

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: