Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Staż uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Szwecji

18 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego w Cieszynie zakończyło dwutygodniowy staż zawodowy w firmach budowlanych w ‎Malmö w Szwecji w ramach projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000054051 realizowanego z programu ERASMUS+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Do Szwecji wyjechało 9 techników budownictwa, 3 techników renowacji elementów architektury z Technikum nr 4 oraz 2 monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, 2 monterów sieci i instalacji sanitarnych i 2 stolarzy ze Szkoły Branżowej I Stopnia. Uczniowie wyjechali do Szwecji pod opieką pani Doroty Skark – Pieprzki i pani Teresy Machej.

 Młodzież, która przebywała w Szwecji od 16 do 28 kwietnia 2023 roku zdobyła wiele cennych doświadczeń zawodowych w swojej branży. Uczestnicy projektu mieli również możliwość poznania historii i zabytków Szwecji podczas zwiedzania Malmö i okolic m.in. miasteczka studenckiego Lund i miasta portowego Helsinborg. Dużą atrakcją dla stażystów była wycieczka do Kopenhagi – stolicy Danii . W czasie wspólnej wycieczki do rezerwatu przyrody Kullaberg, podziwiania zachodu słońca nad cieśniną Sund i ogniska na plaży uczniowie mieli też okazję nawiązać międzynarodowe kontakty z uczestnikami z innych krajów, którzy także przebywali w Malmö na stażu w ramach Erasmus+. W ramach aktywności popołudniowych były rozgrywki interaktywne i wyjście do kręgielni.

Wyjazd na staż przyniósł jego uczestnikom wiele korzyści. Wielu z nich dodał pewności siebie, odwagi. Musieli nauczyć się samodzielności, odpowiedzialności i współpracy. Młodzież zdobyła cenne doświadczenie zawodowe, udoskonaliła swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego, poznała kuchnię i kulturę szwedzką, a także rozwinęła się na płaszczyźnie społecznej i osobistej. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności są certyfikaty potwierdzające odbyty staż przez firmę przyjmująca EU Mobility Sverige oraz dokumenty Europass Mobilność.

Staż w Szwecji był pierwszym wyjazdem w ramach akredytacji, którą uzyskał Zespół Szkół Budowlanych. W kolejnych latach 2024-2027 planowane są następne praktyki zagraniczne.

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: