Szerszniki 2021 rozdane!
Uroczystość ta odbyła się w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie w dniu 30 listopada 2021 r.
Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Jerzy Pustelnik – w kategorii twórczości artystycznej, Irena Klimaczak – w kategorii ochrony kultury oraz Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” ze Skoczowa – w kategorii upowszechniania kultury.
Nagroda ta przyznawana jest już od 19 lat przez Zarząd Powiatu Cieszyńskiego na podstawie opinii Kapituły, którą tworzą specjaliści i eksperci z zakresu muzyki, literatury, sztuk plastycznych i architektury, jak również przedstawiciele samorządu powiatowego. „Szerszniki” otrzymują osoby szczególnie zasłużone na gruncie kultury i związane ze Śląskiem Cieszyńskim.
Dla wielu nagrodzonych w latach poprzednich Ziemia Cieszyńska była i nadal jest areną ich działalności twórczej i popularyzatorskiej, beneficjentem ich zaangażowania i zapału. Byli też tacy, dla których dziedzictwo rodzimej Ziemi stanowiło punkt wyjścia do rozwoju i rozkwitu na płaszczyźnie znacznie wykraczającej poza granice regionu, czy nawet kraju.
Nagroda w dziedzinie kultury przyznawana przez jest przez Powiat Cieszyński. W 2008 roku otrzymała imię księdza Leopolda Szersznika, postaci niezwykle wykształconej i zasłużonej dla rodzimej kultury. Zgromadzona przez niego kolekcja zapoczątkowała istnienie Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Nagroda im. ks. Leopolda Szersznika ma również wymiar finansowy. W całości jest finansowana z budżetu Powiatu Cieszyńskiego. W tym roku jej wartość wyniosła 5000 złotych.
Co ważne, od 2011 roku symbolem Nagrody stała się statuetka przedstawiająca ks. Szersznika i jego dzieło. Została zaprojektowana i wykonana została przez cieszyńską artystkę Urszulę Górnicką-Hermę – rzeźbiarkę i medalierkę.
Irena Klimczak – to ceniona artystka, popularyzatorka i animatorka kultury oraz miłośniczka folkloru regionu Śląska Cieszyńskiego. Od dzieciństwa związana z malowniczą podgórską miejscowością Śląska Cieszyńskiego – Leszną Górną.
Jej przygoda ze sceną rozpoczęła się już w latach młodzieńczych podczas występów na szkolnych uroczystościach oraz pomocy przy ich organizowaniu. Następnie swoje zainteresowania folklorem, śpiewem i tańcem ludowym realizowała poprzez układanie piosenek, wierszy i gawęd oraz założenie grupki folklorystycznej działającej przy świetlicy w Lesznej Górnej.
Kolejnym ważnym etapem w życiu Laureatki było założenie w 1968 roku Zespołu Regionalnego „Czantoria”, który działa po dziś dzień, a w którym to Pani Irena pełni funkcje kierownika organizacyjnego i artystycznego, choreografa, instruktora śpiewu i tańca, scenarzysty, kostiumera oraz nieocenionego ludowego artysty. Pod jej kierownictwem Zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, przeglądach i konkursach. Co roku możemy podziwiać go m.in. podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Zespół „Czantoria” do tej pory dał setki koncertów, prezentując folklor Śląska Cieszyńskiego w kraju i za granicą. Jego autentyczne – zgodne z tradycją programy zostały udokumentowane przez telewizję TVP Katowice.
Jak już zostało wspomniane, Pani Irena jest również artystką i poetką tworzącą wiersze w gwarze cieszyńskiej, która jest szczególnie bliska jej sercu. Za swoją pracę i działalność artystyczną oraz osiągnięcia otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in.:
- Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 1999,
- Honorową Odznakę Ministra Kultury i Sztuki – Zasłużony Działacz Kultury w roku 2000,
- Laur Srebrnej Cieszynianki w roku 2014,
- Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2016.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu oraz nieocenionej pracy pani Ireny przyczyniającej się pielęgnowaniu i propagowaniu kultury, tradycji i zwyczajów naszych przodków, szczególnie wśród młodego pokolenia, można mieć pewność, że rodzimy folklor Śląska Cieszyńskiego nie odejdzie w zapomnienie jeszcze przez długie lata.
Biorąc pod uwagę rangę i znaczenie wymienionych zasług i osiągnięć, Powiat Cieszyński przyznaje Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika w kategorii ochrony kultury w roku 2021 – pani Irenie Klimczak, mając na uwadze jej wieloletni dorobek w zakresie propagowania i krzewienia dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego.
Jerzy Pustelnik – urodzony w Cieszynie, obecnie mieszkaniec Ustronia. Fotograf, dokumentalista, muzyk. Ukończył Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie oraz wyższe studia na Uniwersyteckie Śląskim w Cieszynie będąc w późniejszych latach jego wieloletnim, zasłużonym pracownikiem.
Fotografią zajmuje się od 50 lat, działając jako aktywny członek Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego utworzonego w 1961 r. w Cieszynie. Swoją wiedzą dzieli się prowadząc prelekcje dotyczące fotografii oraz zajęcia z fotografii cyfrowej i tradycyjnej w szkołach.
Jest autorem ok. 30 indywidualnych wystaw o tematyce jazzowej - muzycznej (prezentowanych m.in. na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, Cieszyńskiej Jesieni Jazzowej czy Silesian Jazz Meeting w Rybniku) oraz „życiowej” (prezentowanej na konkursach i festiwalach fotograficznych, w muzeach i galeriach sztuki). Jego ostatnie wystawy indywidualne to: „Strzępki Światła”, „Po Prostu Fotografia”, „Czas jazzu”, „Miejsce jazzu” oraz „JazzGrafy”.
W swojej twórczości chętnie nawiązuje także do tematyki związanej z Cieszynem. Jerzy Pustelnik jest:
- pomysłodawcą i autorem projektu pt. „Cieszyn młodsi Bracia” realizowanego przy okazji 1200 – lecia miasta Cieszyna,
- pomysłodawcą i współrealizatorem dokumentacji fotograficznej „maszkaronów” cieszyńskich,
- współtwórcą albumu fotograficznego z okazji 300 – lecia Kościoła Jezusowego w Cieszynie,
- współautorem publikacji pt. „Współczesna fotografia cieszyńska”,
- współtwórcą z prof. Jerzym Wrońskim „kopciogramów” wystawianych w Cieszynie, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Poznaniu.
Nie sposób pominąć rozwijającej się równolegle do fotografii twórczości muzycznej Laureata, której przejawem jest gra na perkusji w formacjach klasycznych i jazzowych. Jest on wieloletnim członkiem Orkiestry Symfonicznej działającej w latach 80. przy Szkole Muzycznej w Cieszynie, członkiem Orkiestry Salonowej im. Hilarego Drozda, członkiem Orkiestry Kameralnej Artis pod batutą Jean – Claude’a Hauptmanna, członkiem zespołów: „Ju Ba-Kry-Bo Jazz Quarter” i „Jazz Dinos” oraz jednym z członków zespołu folklorystycznego TORKA.
Odznaczony Złotym Medalem Jego Magnificencji Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka „Zasłużony dla Uniwersytetu Śląskiego”, Nagrodą Urzędu Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury oraz Medalem 1200-lecia Miasta Cieszyna.
Reasumując powyższe osiągnięcia i zasługi, Powiat Cieszyński w uznaniu za całokształt pracy fotograficznej i muzycznej, przyznaje panu Jerzemu Pustelnikowi nagrodę im ks. Leopolda Jana Szersznika w kategorii twórczości artystycznej w roku 2021.
Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” – powstało w 1996 roku i od samego początku przyświecała mu idea upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II w Skoczowie, która odbyła się rok wcześniej - w 1995 r. Od początku towarzyszy mu także motto: „musica sacra preludium vitae aeternae est – muzyka sakralna jest wstępem do życia wiecznego”.
Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie i wspieranie kultury i sztuki chrześcijańskiej ze szczególnym uwzględnieniem kultury lokalnej oraz zbliżanie (poprzez sztukę przepojoną wiarą) ludzi różnych narodowości i wyznań chrześcijańskich żyjących na Śląsku Cieszyńskim.
W związku z powyższym w szeregach organizacji narodził się pomysł zapoczątkowania corocznego ekumenicznego, międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalu muzyki i sztuki „Musica Sacra”, którego inicjatorami byli: pani prof. Bogumiła Dunikowska, ks. Jerzy Horzela oraz inż. Ludwik Herok, który został pierwszym prezesem stowarzyszenia. Kolejno piecze nad „Panoramą Sztuki […]” przejął pan Witold Dzierżawski, a obecnie funkcje tę pełni pan Andrzej Bacza. To właśnie dzięki nim i pozostałym członkom stowarzyszenia mamy okazję być świadkami tego wspaniałego festiwalowego przedsięwzięcia goszczącego w naszym regionie już od 25 lat.
Kolejni dyrektorzy artystyczni – wspomniana pani Bogumiła Dunikowska, a obecnie pani Grażyna Durlow – dokładają wszelkich starań, aby podczas Festiwalu zaprezentować artystów o ugruntowanej renomie artystycznej, zarówno z kraju, jak i zza granicy, reprezentujących różne wyznania i narodowości m.in. z Czech, Słowacji, Ukrainy i Norwegii. Jednak Festiwal „Musica Sacra” to nie tylko koncerty. To również szereg towarzyszących mu wydarzeń takich jak: wystawy na skoczowskim rynku, przy skoczowskich kościołach, w Muzeum Sarkandrowskim, pokazy widowisk teatralnych, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz plenery artystyczne.
Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” realizując tak wiele działań promujących i chroniących kulturalne dziedzictwo stara się w sposób atrakcyjny zaspokoić artystyczne i duchowe potrzeby mieszkańców i gości oraz zachęca do integracji uczestników różnych wyznań religijnych we wspólnym przeżywaniu.
W uznaniu za całokształt działań na rzecz wieloletniego upowszechniania międzynarodowej kultury i sztuki oraz upamiętnianie pobytu Jana Pawła II na skoczowskiej ziemi Powiat Cieszyński przyznaje Stowarzyszeniu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika w kategorii upowszechniania kultury w roku 2021.