Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Teatralny październik w I LO w Cieszynie

Październik uczniowie Osucha rozpoczęli jak studenci - od razu wykładami i prelekcjami warsztatowymi z zaproszonymi gośćmi.

Najpierw warsztaty teatralne z p. Januszem Legoniem- dyrektorem artystycznym festiwalu "Bez granic". W klasie 3 o profilu lingwistycznym w ramach lekcji literatura w kulturze prowadzonej przez p. Agatę Ogórek zajął uczniów improwizacją teatralną pozwalającą rozumieć mechanizmy teatru formy i awangardy. Uczniowie mogli "reżyserować" siebie, wchodząc w zadane role, bawiąc się sztuką grania.

2 października z kolei I LO skorzystało z zaproszenia na 30. już Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez granic". Uczniowie z klasy humanistycznej i lingwistycznej także z p. Agatą Ogórek mogli zobaczyć festiwalowy spektakl na podst. książki Gombrowicza pt.: "Iwona, księżniczka Burgunda". Nikt się nie spodziewał, że uczennica klasy 3 I LO - Laura Suchanek stanie się bohaterką tego wieczoru, tej sceny i tej sztuki w wykonaniu węgierskiego teatru "Maladype". Nieświadoma niczego (w myśl zamierzenia reżysera spektaklu- Zoltana Balazsa) została poproszona na scenę i w ten sposób... zagrała swój debiut- tytułową Iwonę! nie znając przecież swojej roli. Ta oryginalna koncepcja porwała widzów, którzy owacją nagrodzili aktorów... i Laurę, długo jeszcze po spektaklu rozmawiając z artystami o tej ryzykownej, ale ciekawej inscenizacji wg Gombrowicza.

W poniedziałek - 4 października kolejny gość w I LO. Tym razem radiowiec, mistrzyni mikrofonu, autorka podcastów "Drozdowisko"Teresa Drozda spotkała się z uczniami klasy 3 o profilu humanistycznym. Najpierw przeprowadziła wywiad z klasową aktorką - Laurą Suchanek (znaną z "Iwony"), a podczas warsztatów lekcyjnych zadała uczniom "radio od kuchni", zdradzając, kiedy, jak, dlaczego została dziennikarzem. Słowa klucze to: pasja, pomysł, praca. Młodzież usłyszała wiele ciekawych anegdot, a także relacji o spotkaniach dziennikarki z nietuzinkowymi gośćmi Jej mikrofonu.

Niewątpliwie te artystyczne spotkania są dla młodzieży Osucha inspiracją.

źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: