Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Wałka 1942 – współczesność i pamięć

20 marca 2022 r. mija 80 lat od największej zbiorowej egzekucji o charakterze pokazowym na Śląsku Cieszyńskim podczas II wojny światowej, kiedy to w parku „Pod Wałką” w Cieszynie Niemcy powiesili 24 członków polskiego ruchu oporu. W związku z tym Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wystawę „Wałka 1942 – współczesność i pamięć”.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza prezentuje obiekty związane ze współczesnością czasów okupacji na Śląsku Cieszyńskim. Omówienie egzekucji „Pod Wałką” nie byłoby możliwe bez przedstawienia kontekstu – ogólnej sytuacji na Śląsku Cieszyńskim podczas II wojny światowej, niemieckich zbrodni na polskiej ludności w tym okresie oraz działalności ruchu oporu. W tej części wystawy zobaczyć można m.in. wybór nazistowskich afiszy i obwieszczeń, plan Cieszyna z 1940 r. z wyeksponowanym miejscem stracenia, kilka egzemplarzy replik broni (zarówno tej używanej przez hitlerowców, jak i przez polski ruch oporu), przykłady konspiracyjnych wydawnictw redagowanych przez członków polskiego podziemia, zbiór dokumentów ukazujących jak mogły potoczyć się wojenne losy zwykłego cieszyńskiego nastolatka oraz zdjęcia z egzekucji „Pod Wałką” i biogramy ofiar.

Druga część ekspozycji poświęcona jest pamięci o tragedii. Kluczowym eksponatem jest tu blaszana tablica umieszczona pod brzozowym krzyżem na miejscu kaźni przypuszczalnie w 1950 r., jeszcze zanim stanął tam pomnik. Na wystawie omówiono losy miejsca pamięci „Pod Wałką” od zakończenia II wojny światowej, aż po czasy obecne. Poruszono również kwestię dokumentowania zbrodni z 20 marca 1942 r., m.in. przez urodzonego w Brennej prawnika Ludwika Kohutka, autora jedynej do tej pory zwartej publikacji na temat „Wałki” pt. Gdy drzewa szubienic wyrosły, którego spuścizna znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Ekspozycja jest możliwa do zwiedzania w dniach od 20 marca 2022 r. (wernisaż o godz. 13:30, bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach przy pomniku pomordowanych) do 29 maja 2022 r. w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Kuratorem wystawy jest Wojciech Święs z Działu Fotografii Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Dodatkowo w środę 30 marca o godz. 17:00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się korespondujące z wystawą Spotkanie Szersznikowskie, podczas którego jej autor wygłosi prelekcję „Wałka 1942 – fakty nieoczywiste”.

Zapraszamy!

źródło: ox.pl
dodał:
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: