Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Wykłady on-line dla klas akademickich i medycznych

W I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie mimo pandemii stale kontynuowane są wykłady i warsztaty w ramach patronatów lub współpracy z uczelniami. Są one przeprowadzane on-line, dlatego jeszcze więcej uczniów liceum mogło w nich wziąć udział.

 Oto prezentacja kilku z nich - w ramach patronatu Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Janusz Gluza wygłosił wykład on-line „Nowa definicja jednostki masy”. Profesor przedstawił wiele ciekawych zagadnień związanych z pomiarami w fizyce, zarówno w aspekcie historycznym, jak i najnowszych badań. Z kolei w ramach współpracy z Politechniką Śląską miały miejsce dwa wykłady wygłoszone przez dr Barbarę Solecką, podczas których przedstawiono szereg ciekawych ćwiczeń z ruchu obrotowego bryły sztywnej, jak i pojawił się temat optyki w fizyce oraz wykład prof. dr. hab. Stanisława Kochowskiego o wektorach w fizyce. Ww. wykłady były przeznaczone dla klas o profilu akademickim. Dla klas medycznych zorganizowano kolejny wykład w ramach patronatu Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi w Zabrzu. Wykład poprowadził profesor Piotr Wilczek. Tematem spotkania były wirusy, w tym COVID-19. Uczniowie I LO mieli okazją poznać odpowiedzi na wiele pytań związanych z pandemią. Czy wirusy żyją? Jak infekują komórki? Co ma wspólnego łuskowiec chiński z koronawirusem? Co zawierają i jak działają szczepionki na COVID? Podsumowując – dzieje się dużo w I LO. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz FB.

 

Spotkania on-line z native speakerami dla klas lingwistycznych


W marcu pojawiło się w I LO wiele spotkań on-line z native speakerami z wielu krajów. Odbyły się wideokonferencje w języku angielskim z native speakerami z London Summer School, Wimbledon School of English oraz z Game College z Londynu, następnie w języku hiszpańskim z Aną z International House Valencia. To wszystko podczas Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej Project 2021 w ramach współpracy z Instytutem Językowym Projekt School. W międzyczasie miała też miejsce telekonferencja uczniów Osucha z uczniami ze szkoły partnerskiej z Piove di Sacco koło Padwy we Włoszech, w spotkaniu uczestniczyło w sumie 52 uczniów! Po tych spotkaniach on-line uczniowie I LO nie mogą doczekać się wyjazdu do szkoły partnerskiej w Hiszpanii, wyjazdu studyjnego do Londynu czy na wymianę uczniowską do Włoch. Zakończeniem tych językowych działań było spotkanie on-linez Szymonem Kasperkiem — hiperpoliglotą, znającym aż 14 języków obcych, które odbyło się w ramach współpracy I LO z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego. Spotkania miały zmotywować uczniów I LO do jeszcze intensywniejszej nauki języków obcych i uświadomienia sobie wagi ich znajomości. Na tym spotkania językowe się nie kończą – gdyż nawiązana nowa współpraca ze szkołą dwujęzyczną w Niemczech rozpoczyna nowe projekty i wideokonferencje online, tym razem w języku niemieckim. Chociaż i nawet w tym języku, odbyło się już spotkanie on-line uczniów I LO ze studentem z  Monachium w Niemczech w ramach współpracy z Instytutem Goethego i programu Deutsch Plus.

źródło: ox.pl
dodał:
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: