Felix Austria... Film o Cieszynie AD 1918
Finał projektu „Historia w sieci” odbył się 7 grudnia 2024 roku w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie (największym obiekcie muzealnym w całym kraju!). To prestiżowe wydarzenie zgromadziło zespoły z całej Polski, od Pomorza po Podkarpacie. W jego trakcie uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmów stworzonych przez młodzież i nauczycieli z poszczególnych szkół, a także wymiany doświadczeń i spotkania z rówieśnikami. Była to również okazja, by podsumować inne wydarzenia projektu, który łączył wykorzystanie nowoczesnych technologii z poznawaniem historii poprzez m.in. warsztaty poświęcone cyfrowej kulturze, fact-checkingowi i sztucznej inteligencji. Po projekcji filmów goście MHP zwiedzili wystawę „1025. Narodziny Królestwa”, poświęconą narodzinom Polski jako państwa.
W wydarzeniach tych brała udział delegacja z „Kopera” złożona z nauczyciela Wojciecha Grajewskiego i przedstawiciela uczniów Jurka Kołodziejczyka (operator kamery). Tym razem na Śląsku musiała pozostać niestety pozostała dwójka uczniów, biorących udział w projekcie, tj. Paulina Jagiełło (świetny montaż i podkład muzyczny filmu) i Piotr Soboszek (aktor).
Felix Austria? Czyli opowieść o Cieszynie AD 1918. Dla twórców filmu o Cieszynie szczególnym momentem była możliwość obejrzenia ich dzieła na dużym ekranie. Film, pt. "Felix Austria i zagadka pewnego Halloween". Rozdział I, zrealizowany w konwencji nawiązującej m.in. do głośnego ostatnio serialu "1670", w sposób lekki przybliża wydarzenia, które rozegrały się w naszym mieście ok. 1918 roku, a więc u schyłku cesarstwa austro-węgierskiego i u progu II Rzeczypospolitej. Ideą twórców było m.in. dowartościowanie miejscowych nauczycieli, którzy po przeszło 600-latach stworzyli na Śląsku Polskę, wyprzedzając inne regiony Polski w walce o niepodległość, a jednocześnie ukazanie obecnego do dziś w szerokich kręgach cieszyniaków sentymentu do c.k. monarchii. Projekt wzbudził duże zainteresowanie publiczności w Warszawie, nobilitując lokalną historię w oczach uczniów i nauczycieli z całej Polski.
Udział w projekcie „Historia w sieci...” i praca nad filmem dotyczącym historii regionalnej pokazała, jak ważna w edukacji historycznej jest również znajomość historii Małych Ojczyzn, których odkrywanie może być nie mniej fascynujące i ważne, niźli śledzenie losów Narodu z perspektywy makro — tj. ogólnokrajowej.
Prace projektowe, a szczególnie kręcenie filmu było dla młodzieży Liceum Kopernika i ich opiekuna inspirującym doświadczeniem. Uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności, korzystając z wiedzy ekspertów i nowoczesnych narzędzi.
Dla społeczności szkolnej i lokalnej sukces amatorskiego filmu jest powodem do dumy, a dla młodych twórców – motywacją do dalszego rozwijania pasji historycznych. Ich kolejne działania są w toku, powstaje bowiem druga część filmu, a planowane są kolejne (z prequelami włącznie!).