Transplantacja narządów – warto być świadomym!
Do SPODKA wybrały się klasy 1DF, 2F oraz przedstawiciele klasy 3F. Wiec został przygotowany z dużą starannością, transmitowany był na żywo na kanale YOUTUBE.
To nie pierwsze „spotkanie” z tematem transplantologii. Nasi uczniowie biorą udział w akcji „Bieg po nowe Życie”, a w 2023 roku otrzymaliśmy tytuł ambasadora polskiej transplantologii!
Spotkanie rozpoczął Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, które jest partnerem wydarzenia: Działania związane z transplantologią i donacją są wyjątkowym aktem solidarności i człowieczeństwa, które udowadniają, że nawet w obliczu straty możemy dać drugiej osobie szansę na drugie życie. Mówienie o tym jest nie tylko okazją do przekazywania wiedzy, ale przede wszystkim budowania świadomości, że nasze decyzje mogą uratować komuś życie. To szczególnie ważne, by mówić o tym młodzieży i budować tę świadomość w młodym pokoleniu.
W ciągu ponad dwóch godzin młodzież dowiedziała się, czym tak naprawdę jest donacja i transplantacja. Wysłuchała wywiadów z ekspertami — lekarzami transplantologami z ważnych ośrodków regionalnych, jak i z całej Polski, koordynatorami transplantacyjnymi i przede wszystkim spotkała się z osobami po przeszczepieniu, które opowiedziały swoje wzruszające historie walki z chorobą, dochodzenia do zdrowia i nowego, drugiego życia. Chcemy dać młodzieży rzetelne informacje, a nie „zasłyszane”, takie, które niestety jeszcze wciąż krążą w przestrzeni publicznej — dodaje Arkadiusz Pilarz — dyrektor projektu Forum Młodych — BO NOWE JEST NADZIEJĄ. Na scenie swoją historię opowiedzieli między innymi Łukasz Ilski i Joanna Nieroda- Brat i siostra, biorca i dawczyni rodzinna nerki.
Udział naszej młodzieży w spotkaniu wpisuje się w działania związane z programem ERASMUS + który realizujemy w naszej szkole.