Światowy Dzień Zdrowia 2022
Poza walką z pandemią COVID-19, dzisiejszy świat mierzy się z takimi problemami, jak zanieczyszczenie środowiska i choroby, z których wynikają choroby układu oddechowego czy układu krążenia.
W Światowym Dniu Zdrowia Światowa Organizacja Zdrowia chce zwrócić uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań, by utrzymać w zdrowiu zarówno ludzi, jak i planetę. Stąd hasło tegorocznych obchodów Dnia Zdrowia to „Nasza planeta, nasze zdrowie".
Według szacunków WHO z przyczyn środowiskowych rocznie umiera ponad 13 milionów ludzi. Głównym zagrożeniem dla zdrowia jest kryzys klimatyczny. Obserwuje się coraz wyższe średnie temperatury, dalej i szybciej rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. Ekstremalne zjawiska pogodowe, klęski żywiołowe, degradacja gleby i niedobór wody pitnej powodują przesiedlenia ludzi i negatywnie wpływają na ich zdrowie.
Należy zatem podnieść świadomość, że zdrowie jest również zależne od naszego środowiska. W trosce o planetę należy pamiętać o segregowaniu odpadów i ograniczaniu ich produkowania, korzystaniu z bawełnianych toreb na zakupy i butelek wielorazowego użytku. Należy spożywać więcej świeżych produktów, a mniej żywności przetworzonej, wybierać rower, komunikację miejską zamiast samochodów. Dbając o planetę, dbamy równocześnie o własne zdrowie.
Uroczystość obchodów Światowego Dnia Zdrowia połączona jest z obchodami Dnia Pracownika Służby Zdrowia i jest okazją do przyznania wyróżnień zasłużonym w ochronie zdrowia. W tym roku honorowe odznaki Ministra Zdrowia odebrali: Wanda Biedrawa - pielęgniarka, Irena Fluder-Kudzia – terapeuta, Krystyna Fudala – pielęgniarka, Bożena Lipowska – pielęgniarka, lek. Jolanta Macura – lekarz, dr n.med. Agnieszka Misiewska-Kaczur – Z-ca Dyrektora ds. Medycznych, dr n. med. Tomasz Rutkowski – Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, lek. Krzysztof Włodarski – Z-ca Ordynatora Oddziału Pediatrycznego, Jerzy Stanieczek – wieloletni Zastępca Dyrektora oraz Adam Śliż – Z-ca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych.