Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Powiat

Zapraszamy do udziału w pilotażowym programie pt.: „DERMOKOSMOS”!

Serdecznie zapraszamy do udziału w pilotażowym programie pt.: „DERMOKOSMOS”.
Program realizowany jest we współpracy z mgr farm. apt. Ewą Jancarczyk.
Jest to nowe działanie profilaktyczne nt. chorób i pielęgnacji skóry z uwagi na dużą wagę problemów zdrowotnych, jakie obecnie pojawiają się w naszym społeczeństwie i natłoku pseudonaukowej wiedzy, którą praktycznie jesteśmy bombardowani.
Dlatego niezbędne jest podjęcie działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia skierowanej dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Choroby skóry mogą powodować wyobcowanie z grupy rówieśniczej, mogą być przyczyną problemów z nauką, obniżają samoocenę uczniów.
Uczeń czuje się niezrozumiany i samotny ze swoim problemem. Przewlekłe choroby skóry tj. AZS, alergie, mogą wykluczać wybór niektórych zawodów przez uczniów.
Tematyka skóry jest bardzo ważna, gdyż skóra odzwierciedla stan naszego organizmu.
Ogromny wpływ na skórę ma również stan psychiczny. Niektóre choroby dermatologiczne rozwijają się lub ulegają zaostrzeniu w następstwie przewlekłego działania stresu, często nawet nieuświadomionego. Młodzież i dzieci alergiczne często przychodzą do szkoły pod wpływem leków, które mogą utrudniać koncentrację, np. przeciw histaminowych o krótkim działaniu, lub powodujących pobudzenie. Sączące się rany, często rozdrapywane do krwi. Do tego bezsilność i ogromna frustracja – tak nastolatki opisują swoje zmagania z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Konsekwencje nieleczonej choroby to stygmatyzacja, a nawet wykluczenie społeczne.
 
Informacje szczegółowe w https://www.powiat.cieszyn.pl/szybkieMenu/promocja-zdrowia
źródło: ox.pl
dodał: red
Powiat - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: