Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wiadomości z gminy Hażlach

„Wspólne dziedzictwo Olzy”

W miniony czwartek 23 września 2021 r. w Kończycach Wielkich nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej Gabrielę hrabinę Thun-Hohenstein, ostatnią właścicielkę pałacu w Kończycach Wielkich. Odsłonięcia dokonały dzieci z terenu Gminy Hażlach, które narysowały najładniejsze prace w konkursie plastycznym dotyczącym rodów Thun-Hohenstein oraz Larisch-Mönnich, zorganizowanym przez partnerów projektu: Statutární město Karviná i Gminę Hażlach.

W konkursie plastycznym polsko-czeska komisja konkursowa wybrała po 3 najlepsze prace dzieci z Karwiny oraz Gminy Hażlach, które zostały nagrodzone. Prace polskich i czeskich dzieci narysowane w ramach konkursu można jeszcze do 30 września 2021 r. obejrzeć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Hażlachu.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy w Domu Sportowca odbył się wykład a następnie warsztat strategiczny prezentujący strategię i nową ofertę turystyczną „Wspólne dziedzictwo Olzy/Společné dědictví Olzy“. Nowa oferta promuje atrakacje turystyczne Karwiny (zamek Frysztat wraz z parkiem, uzdrowisko Darków, krzywy kościół św. Piotra z Alkantary), Gminy Hażlach (drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich, zespół pałacowo-parkowy w Kończycach Wielkich, kaplicę Opatrzności Bożej, ławeczkę z hrabiną, pomnikowe dęby przy ul. Dolnej w Kończycach Wielkich, Dom Przyrodnika, ścieżkę Borgońka w Hażlachu i jeden z najstarszych kościółow drewnianych na Śląsku Cieszyński – kościół pw. św. Rocha w Zamarskach) oraz Żelazny Szlak Rowerowy i łączy je szlakiem samochodowym, rowerowym i pieszym.

Tablica, konkurs oraz warsztaty zostały sfinansowane z projektu pn. „Dziedzictwo, które łączy ponad granicami/Dědictví, které spojuje přes hranici”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski
Hażlach - pozostałe wiadomości
Ostatnio dodane artykuły: